Ortopedický magazín logo

Reklama

Spirulina a päť dôvodov, prečo by mohla patriť do vášho jedálneho lístka

Spirulina

Spirulina je v poslednom čase stále častejšie spomínaná surovina. Je to modro-zelená riasa, ktorá má obrovské nutričné hodnoty a pozitívny vplyv na naše zdravie. Podporuje imunitný systém, má protizápalové účinky a pôsobí dobre aj na psychiku. 

Funguje ako dokonalý výživový doplnok pre vegetariánov a vegánov pre jej veľký obsah proteínov a živín. Jedna polievková lyžica spirulinového prášku (približne 7 g) obsahuje až vyše 4 g proteínu, 1,67 g carbohydrátov, železo, vitamíny C, K, A a B6, magnézium, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík a iba niečo vyše 0,5 g tuku.

  1. Podporuje chudnutie

Rôzne diéty vrátane vegánskej či vegetariánskej stravy môžu mať deficit proteínov a výživových hodnôt. Preto je odporúčané pri diétach brať výživové doplnky a spirulina je skvelým adeptom. Chudnutie je obvykle spôsobené väčším výdajom energie ako je príjem kalórií. Bežné suroviny však nemajú dostatočné množstvo výživových hodnôt, pokiaľ sú konzumované v menších množstvách. Malé množstvo spiruliny tak dokáže zabezpečiť stratu váhy bez straty živín.

Spirulina dodáva telu energiu a podporuje metabolizmus, čo telu pomáha spáliť viac kalórií.

  1. Funguje ako prevencia proti srdcovo-cievnym ochoreniam

Spirulina znižuje hladinu LDL cholesterolu, ktorý je úzko spájaný s rôznymi srdcovo-cievnymi ochoreniami. Na druhej strane však podporuje tvorbu HDL cholesterolu, ktorý je pre naše zdravie potrebný.

Vedci odpozorovali, že 1 g spiruliny denne dokáže zredukovať hladinu cholesterolu a znížiť krvný tlak pri hypertenzii už do 3 mesiacov.

  1. Znižuje príznaky alergií

Pri alergiách, napríklad na prach, peľ alebo srsť, dokáže spirulina zjemniť nasálnu rinitídu (opuch nosovej dutiny) často spôsobenú práve týmito alergiami. Redukuje tak svrbenie, upchatý nos či kýchanie.

Spirulina

  1. Má antitoxické účinky

Spirulina má antitoxické účinky, ktoré pôsobia proti znečisťujúcim látkam, akými sú arzén, fluorid, kov, ortuť či olovo. Samozrejme, pri otrave niektorou z týchto zložiek treba vyhľadať odbornú pomoc, no spirulina je dobrým doplnkom liečby proti negatívnym vplyvom takéhoto druhu znečistenia organizmu.

  1. Má pozitívny vplyv na mentálne zdravie

Vedci vyzdvihujú potenciál spiruliny pri liečbe porúch nálad, pretože obsahuje látku zvanú tryptofan. Táto látka je aminokyselina, ktorá podporuje produkciu serotonínu, ktorý je dôležitým hormónom v rámci psychického prežívania.

Spirulinu je vhodné konzumovať vo forme prášku, ktorý sa ľahko pridáva do smoothies, džúsov, šalátu či polievky. Tiež sa dá konzumovať vo forme tabliet.

Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324027#diet

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This