Bioaktívne nátery pre lepšie ortopedické implantáty
Bioaktívne nátery zohrávajú dôležitú úlohu v úspešnosti prijatia kolenného implantátu alebo implantátu bedrového kĺbu. Spúšťajú procesy v tele, ktoré sú zdravé a vďaka ktorým telo lepšie prijme implantát. Federico Rosei, PhD. z Institut nationalde la recherche scientifique (INRS) a študent Imran Deenaktuálne vyvíjajú bioaktívny náter, ktorý má napodobniť kostné tkanivo.
Federico Rosei tvrdí, že: „Tradičné kovové, keramické alebo polymérové implantáty majú obmedzené bioaktívne schopnosti. Proces hojenia tak môže byť zdĺhavý a je tam väčší predpoklad, že telo implantát odmietne. Vývoj novej generácie materiálov na implantáty má za ciel dosiahnuť vyššiu kompatibilitu a integráciu.“
Vedci aktuálne pracujú na vývoji náterov na báze troch materiálov, ktorými sú chitosan, kolagén a fosfát doplnený meďou. Chitosan sa nachádza v pancieri krevety a má antimikrobické vlastnosti. Z kolagénu sa skladajú kosti a táto bielkovina zabezpečuje aj rast a presun buniek a fosfát doplnený meďou stimuluje procesy formovania ciev a obnovu kostí.
Na obalenie implantátu využívajú vedci technológiu elektroforetického nanášania. Táto metóda je vraj lepšia, ako doteraz používané metódy nanášania náterov, pretože neničí štruktúru a vlastnosti týchto bioaktívnych materiálov, a je cenovo dostupná. Tento proces je aplikovateľný na rôzne typy materiálov a predchádza infekciám a zápalom.
Imran Deen hovorí, že: „Schopnosť naniesť takýto náter otvára brány smerom ku implantátom biologicky na mieru. Rovnako tak nám to sľubuje lepšiu budúcnosť v aplikovanej biomedicíne, keďže tieto nátery ponúkajú lepšiu interakciu medzi implantátom a hostiteľom.“
Bioaktívne nátery sú zatiaľ novinkou, a preto sa plánujú ďalšie výskumy na potvrdenie funkčnosti tohto konceptu, a to najmä z biologického hľadiska. Vynájdenie takéhoto bioaktívnehonáteru na implantáty má v ortopédii obrovský potenciál.
Zdroj: Institut national de la recherche scientifique (INRS)
Foto: ilustračné, Envato Elements