Ortopedický magazín logo

Reklama

Ohliadnutie sa za ortopedickou technikou

Ortopedická technika, čiže individuálne zhotovovanie ortopedickoprotetických zdravotníckych pomôcok na mieru – prešla za uplynulých 10 rokov veľmi turbulentným obdobím. Ako po technologickej stránke, tak aj po finančnej. Z hľadiska výdavkov zdravotných poisťovní pritom ide o jeden z najmenších segmentov s podielom okolo 3%. Ortopedická technika je pritom jedným z mála segmentov zdravotníctva, ak nie zatiaľ dokonca jediným, v ktorom poskytovatelia majú cenu práce už niekoľko rokov objektívne podloženú pravidelne aktualizovaným nezávislým znaleckým posudkom z odboru ekonómie a kontrolingu.

Technologický pokrok v ortopedickej technike je však obrovský. Od kožených protéz k dnešným inteligentným protézam obsahujúcim komponenty riadené mikročipmi. Od kovových vložiek obšitých kožou alebo koženkou po dnešné frézované ortopedické vložky vyrobené na mieru pomocou CAD/CAM technológie, pre ktoré ortopedický technik pacientovi sníma plosku nohy moderným skenerom.

Turbulencie týkajúce sa finančných úhrad za ortopedické pomôcky na mieru v uplynulej dekáde vyplývali najmä z permanentnej snahy škrtať výdavky na zdravotníctvo a následnej predstavy zdravotných poisťovní o výdavkoch a preplácaní ceny práce a materiálu, proti čomu stáli požiadavky pacientov na kvalitu a dostupnosť ortopedických pomôcok na mieru.

Dnešný relatívne stabilizovaný stav v ortopedickej technike je známkou toho, že všetkým zdravotným poisťovniam záleží na spokojnosti pacientov a všetkým poskytovateľom v ortopedickej technike na kvalite ortopedických pomôcok na mieru. Len vzájomné porozumenie a spolupráca totiž môžu vyvrcholiť spokojnými pacientmi, hlavne deťmi, ktoré tvoria viac ako dve tretiny užívateľov ortopedických pomôcok na mieru.

K stabilizácii a kontinuálnemu rozvoju ortopedickej techniky a služieb v tomto zdravotníckom odbore prispeli okrem zamestnancov a riadicich pracovníkov všetkých zdravotných poisťovní aj fundovaní odborníci s dlhoročnými skúsenosťami zo segmentu poskytovateľov ako Róbert Sandner či Ing. Marek Bachura, PhD, MBA a v neposlednom rade aj hlavný odborník MZ SR pre ortopedickú techniku Mgr. Juraj Čief, PhD a súčasná prezidentka Slovenskej komory ortopedických technikov Mgr. Andrea Černá.

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This