Ortopedický magazín logo

Reklama

Slovenská nedôvera v zdravotníctvo

Veľmi dobrá dostupnosť zdravotnej starostlivosti znamená podľa poisťovne Dôvera čakať skoro 2 mesiace na vyšetrenie ortopédom alebo byť samoplatca. Bežný pacient môže s tým len ťažko súhlasiť.

Poistenci Dôvery v okrese Senec to nemajú jednoduché. Majú na výber A) čakať na termín, B) hľadať lekára a cestovať za ním do iných okresov, C) stať sa samoplatcom. Podľa poisťovne to je splnený plán na 1000%. Generálny riaditeľ poisťovne Dôvera sa nedávno vyjadril na svojom blogu (link tu), že tvrdenie Zdravotným poisťovniam je jedno, či sa pacienti dostanú k lekárovi, odmietajú uzavrieť zmluvy s ambulanciami, aj keď v okrese žiadna nie je“ nemá nič spoločné s pravdou. Naozaj?

Ortopedická ambulancia MediPark v Miloslavove dostala negatívne stanovisko k zazmluvneniu odôvodnené splneným plánom poisťovne. Okres Senec má cez 100 000 obyvateľov a 1 (slovom jedného) zazmluvneného ortopéda, konkrétne v meste Senec. Podľa portálu www.mapazdravotnictva.sk, ktorý prevádzkuje Dôvera je pri 100 000 obyvateľoch a 1 ortopédovi dostupnosť VEĽMI DOBRÁ.

Ako je to možné?

Staré dobré tabuľky. Sú jednoducho v zlej tabuľke, v zlom stĺpci. Nie je dôležité či spĺňajú podmienky, či je naozaj potreba ambulancie v najrýchlejšie rastúcej oblasti na Slovensku. Dôležité je to, čo vypľuje tabuľka. Podľa Dôvery je v našom regióne podľa zákona normatív 17,8 lekárskeho miesta, skutočný rozsah zazmluvnených lekárov v rámci špecializovaných ambulancií v odbore ortopédia je v rozsahu 48,64 lekárskeho miesta.“

Pri žiadosti o zazmluvnenie logopedickej ambulancie dostala spoločnosť MediPark s.r.o. presne takú istú odpoveď. Je to náhoda? Skôr nie. Podľa slov konateľa MediPark s.r.o., Ing. Martina Čierneho MBA, ich žiadosti formálne nič nechýba, spĺňajú podmienky uzavretia a napriek tomu, že situácia s lekármi v okrese Senec je kritická, zmluvu s poisťovňou Dôvera nebudú mať.

„Pacienti dostanú termín na vyšetrenie v našej ambulancii prakticky v priebehu týždňa, ale budú si musieť hradiť výkon z vlastného vrecka. A nie len to. Budú si plne hradiť aj následné výkony spojené s diagnózou ako napríklad röntgen.“ Opisuje situáciu Martin Čierny. „Poisťovni nevzniká škoda a ani náklad navyše v prípade, že podpisuje zmluvy so špecialistami. Nemajú kapitáciu a pravidelné mesačné platby za evidenciu pacienta. Ambulancia dostane toľko koľko si odpracuje. Je to voči pacientom kruté a tento stav môže vzniknúť len ako výsledok bezočivého manažovania alebo nekompetetného sledovania starých a nefunkčných tabuliek. Poisťovni buď vyhovuje, že si klient napriek plateniu poistného zaplatí výkon, alebo si naozaj myslia, že situácia je veľmi dobrá – tak ako je to spomenuté portáli poisťovne www.mapazdravotníctva.sk“ dodáva.

Aká je budúcnosť?

Akcionárov poisťovne Dôvera momentálne trápia iné problémy (Dôvera má nerozdelený zisk vyše 176 miliónov eur. Kto ho získa?) ako kvalitná dostupnosť lekárov a nepredpokladáme zmenu v skorej budúcnosti. Poistenci Dôvery budú zatiaľ prispievať k zisku poisťovne z vlastnej výplaty a ak sa chcú dostať k lekárovi v termíne zodpovedajúcom 21. storočiu a veľmi dobrej dostupnosti zdravotnej starostlivosti, tak si aj medzičasom platiť z vlastného vrecka ošetrenia ako samoplatcovia.

Zdroj: www.medipark.sk, www.mapazdravotníctva.sk, redakcia

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This