Ortopedický magazín logo

Reklama

Prognóza kvality slovenského zdravotníctva

Zdravotníctvo

Transformácia je vznešené slovo opisujúce snahu zmeniť degradujúci stav zdravotníctva alebo akýkoľvek iný odbor hospodárstva v krajine. Mali sme veľmi dobrú pozíciu na to aby sme boli lídrom poskytovania zdravotnej starostlivosti v Európe. A stále máme. Za predpokladu, že štátne zariadenia nepôjdu na úkor súkromným a naopak.

Východiskovým bodom je samozrejme vzdelanie zdravotného personálu. Z tohto pohľadu už prijímacie konanie na lekársku fakultu je veľmi obtiažne a nereflektuje požiadavky trhu práce kde chýba obrovské množstvo lekárov a sestričiek. Myslím si, že zbytočná obtiažnosť prijímacieho konania znížila počet študentov, záujemcov o štúdium medicíny a budúcich lekárov. Chirurg so šikovnými rukami nemusí byť najlepším študentom teórie medicíny ale môže zachrániť tisíce životov. Na druhej strane medik so zlou praxou môže vo výskume nájsť spôsoby efektívnej liečby doposiaľ neliečiteľných chorôb. Na Slovensku však prijímacie konanie ide proti tejto mojej teórii. Čo by sa stalo keby na LF UK prijímali študentov bez prijímacích skúšok? Ale to je skôr otázka na Tomáša Druckera, ministra školstva alebo Zuzanu Dolinkovú, ministerku zdravotníctva.

Ďalšou premennou je vôľa poisťovní uzavrieť zmluvu s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Union je v tejto oblasti benevolentný a dá šancu skoro každému poskytovateľovi. Horšie je to už s Dôverou, ktorá podporuje hlavne vybrané zariadenia a na záver VŠZP, ktorej kritériá sú prinajmenšom divné. Napríklad 4 roky tvrdí, že plán pokrytia ortopédov v bratislavskom kraji má splnený na viac ako 300%. V súkromnej firme keď jeden rok splníte plán na 300% tak samozrejme budúci rok ten plán upravíte. Napriek trojnásobne splnenému plánu Všeobecnej zdravotnej poisťovne v odbore ortopédie v bratislavskom kraji sa dostanete k ortopédovi najskôr za 3 mesiace. Jasné, aj tu sa nájde výnimka. Jedna. V nejakej ambulancii keď naberá nových pacientov. Plán je teda 10 ortopédov na celý bratislavský kraj, ktorý ma 780.000 obyvateľov. Realita je na prvý pohľad úžasná a vyzerá to veľmi dobre. 300% plnenie plánu je 30 ortopédov. Pri 780.000 obyvateľoch bratislavského kraja, 220 pracovných dní by mal každý ortopéd ošetriť 118 pacientov denne, keby sa chcel každý obyvateľ bratislavského kraja dostať aspoň 1x do roka k ortopédovi. Nereálne!

Riešením podobných situácií môže byť zazmluvnenie všetkých poskytovateľov, ktorí o zmluvu požiadajú a nechať pracovať voľný trh a konkurenčný boj. Ten vyrieši dopyt aj ponuku.

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This