Nová správa Európskej liekovej agentúry o vakcíne od AstraZenecy
Európska lieková agentúra (EMA) dnes informovala, že pri preskúmaní vakcíny proti chorobe COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca sa zistilo, že jej prínosy stúpajú s vekom. EMA tiež tvrdí, že napriek riziku vzniku krvných zrazenín prínos podania tejto vakcíny u dospelých prevažuje nad rizikami. Nová správa Európskej liekovej agentúry o vakcíne od AstraZenecy prichádza v čase, keď predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová informuje o pláne nápuku inej vakcíny.
Ako informovala agentúra AFP, EMA predstavila svoje najnovšie zistenia po tom, čo ju Európska komisia (EK) požiadala, aby preskúmala dôvody obáv, ktoré viedli niekoľko krajín EÚ k obmedzeniu používania vakcíny Vaxzevria na očkovanie starších ľudí.
„Ukázalo sa, že benefity očkovania sa zvyšujú so zvyšujúcim sa vekom a mierou infekčnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení agentúry EMA zverejnenom v piatok v Amsterdame.
Nová správa Európskej liekovej agentúry o vakcíne od AstraZenecy podporuje tento produkt napriek známym negatívam.
„Prínosy vakcíny Vaxzevria prevažujú nad jej rizikami u dospelých všetkých vekových skupín; po očkovaní sa však vyskytli veľmi zriedkavé prípady krvných zrazenín s nízkym počtom krvných doštičiek,“ uvádza sa vo vyhlásení EMA. Dôvera verejnosti vo vakcínu farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca sa začala rúcať od 7. apríla. EMA vtedy uviedla, že ako vedľajší účinok by mala byť uvedená veľmi zriedkavá, ale často smrtiaca forma krvnej zrazeniny postihujúca mozog.
Zrazeniny sú tiež uvedené ako veľmi zriedkavý vedľajší účinok vakcíny spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá používa rovnakú technológiu adenovírusových vektorov ako AstraZeneca, uviedla agentúra EMA začiatkom tohto týždňa.
EÚ chce 1,8 miliardy dávok vakcíny Pfizer
Európska komisia očakáva, že do niekoľkých dní uzavrie so spoločnosťami Pfizer-BioNTech najväčšiu dohodu o dodávkach vakcín na svete. Chce si zaistiť 1,8 miliardy dávok vakcíny proti chorobe COVID-19. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.
Vakcíny od amerického výrobcu liekov Pfizer a jeho nemeckého partnera BioNTech majú byť dodané v rokoch 2021-23.
Von der Leyenová spresnila, že takto budú zabezpečené dávky vakcíny potrebné na preočkovanie ľudí na posilnenie imunity proti covidu. Toto je v poradí už tretia zmluva uzavretá Úniou s týmito dvoma spoločnosťami. Na základe dvoch predchádzajúcich zmlúv bude do EÚ dodaných 600 miliónov dávok vakcíny spoločností Pfizer-BioNTech.
Nespravodlivý prístup
Oznámenie o uzavretí zmluvy medzi Pfizer-BioNTech a EÚ sa objavilo v čase, keď sa čoraz intenzívnejšie diskutuje o nespravodlivom prístupe najchudobnejších ľudí sveta k vakcínam.
Spravodajská stanica Deutsche Welle (DW) poznamenala, že táto najnovšia dohoda svedčí o tom, že Brusel stavil na technológiu s využitím molekuly mRNA, ktorú používajú viacerí dodávatelia vakcín, ako napríklad spoločnosť BioNTech-Pfizer.
Iné spoločnosti, ako napríklad AstraZeneca a Johnson & Johnson, sa spoliehajú na typickejšiu technológiu adenovírusových vektorov vo vakcínach. Tie však boli spojené s extrémne zriedkavými prípadmi vzniku krvných zrazenín.
Von der Leyenová podľa DW posunula termín pre zaočkovanie 70 percent dospelej populácie EÚ. Uviedla, že tento cieľ by mohol byť dosiahnutý do konca júla, nie do septembra, ako predkladala pred tým. Podľa Európskeho centra pre prevenciu chorôb doteraz dostalo najmenej jednu dávku vakcíny 24 percent dospelých v EÚ a širšom európskom hospodárskom priestore. Plne zaočkovaných je deväť percent osôb.
Redakcia, zdroj: tasr
Foto: TASR, AP