Ortopedický magazín logo

Reklama

Johnson & Johnson nasleduje AstraZenecu. EMA chce uviesť zrazeniny ako vedľajšie účinky vakcíny

Johnson & Johnson nasleduje AstraZenecu

Ilustrácia vírusu COVID-19 v organizme. Envato Elements

Európska agentúra pre lieky (EMA) oznámila, že zistila „možnú spojitosť“ medzi očkovaním proti koronavírusu vakcínou od americkej spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) a veľmi zriedkavým výskytom krvných zrazenín. Podľa EMA by vznik krvných zrazenín mal byť uvedený medzi „veľmi zriedkavými vedľajšími účinkami tejto vakcíny“, informovala agentúra AP. Johnson & Johnson nasleduje AstraZenecu. Rovnaké odporúčanie vydala pre jej vakcínu EMA pred dvoma týždňami. 

„EMA zistila možnú spojitosť medzi veľmi zriedkavými prípadmi nezvyčajných krvných zrazenín s nízkym počtom krvných doštičiek,“ uviedla vo vyhlásení EMA so sídlom v holandskom Amsterdame.

Výbor EMA pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) ale zdôraznil, že výhody očkovania vakcínou J&J naďalej prevažujú nad jeho možnými rizikami.

Farmaceutická firma Johnson & Johnson minulý týždeň oznámila, že sa rozhodla pozastaviť používanie svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Európe. Spravil tak po tom, čo americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporučili pozastavenie používania tejto vakcíny.

Dôvodom bola predbežná opatrnosť úradov po výskyte ôsmich prípadov neobvyklých krvných zrazenín sprevádzaných nízkym počtom krvných doštičiek v USA. Bolo to po očkovaní medzi takmer siedmimi miliónmi osôb, ktorým bola táto jednodávková vakcína podaná. Podobný postup úrady volili aj pro posudzovaní možnýchvedľajších príznakov vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Jej vedenie už týždne bojuje o záchranu reputácie.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This