Ortopedický magazín logo

Reklama

Budeme si môcť vybrať vakcínu? Opozícia vyzýva k úprave, Ministerstvo ju pripúšťa

Budeme si môcť vybrať vakcínu

Foto: Envato Elements

Ministerstvo zdravotníctva je otvorené odbornej diskusii o prípadnom výbere vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Umožniť to podľa rezortu musí počet dodaných vakcín. Ak to dovolia kapacity, možno si budeme môcť vybrať vakcínu. Prioritou však ostávajú seniori, keďže ide o rizikovú skupinu, ktorú treba chrániť. 

„Aktuálne platí súčasný stav očkovania na základe prioritizácie veku. Ľudia starší ako 60 rokov sa očkujú vakcínami od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna, mladší ľudia sa očkujú vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Faktom zároveň je, že dnes máme takmer 100.000 seniorov v čakárni, ktorí majú byť očkovaní vakcínou od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna,“ pripomenula zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Opozícia volá po možnosti výberu

Mimoparlamentná strana Hlas-SD dnes vyzvala vládu, aby čo najskôr umožnila občanom slobodný výber vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

„Neznižujme počet zaočkovaných ľudí tým, že im nedáme možnosť výberu,“ uviedol člen strany a nezaradený poslanec NR SR Richard Raši.

Poukázal na to, že ak treba ku kolektívnej imunite zaočkovať 60 percent obyvateľov, stále zostáva ešte vyše 2,3 milióna ľudí. Do očkovacej čakárne by malo podľa neho pribudnúť nové políčko, akou vakcínou je človek ochotný sa zaočkovať. Záujemca by si mohol vyklikať buď všetky, alebo si vybrať iba niektoré.

Zvýšilo by to podľa nich ochotu ľudí nechať sa zaočkovať a štát by presne vedel, aké vakcíny má kontrahovať a kam ich má distribuovať.

Štát môže dať ľuďom aj informáciu typu – vybrali ste si vakcínu od Pfizeru, ale vzhľadom na váš vek je pred vami v čakárni milión ľudí, takže na rad prídete až o tri mesiace. Ak by ste si vybrali inú vakcínu, na rad môžete prísť už dnes,“ načrtol Raši.

Myslí si, že by to mohlo byť pre ľudí motivačné a každý by si sám vyhodnotil, či podstúpi riziko čakať niekoľko mesiacov alebo sa dá zaočkovať inou látkou. Dodal, že on sám je očkovaný AstrouZenecou a pri očkovaní sa drží hesla – najlepšia vakcína je tá, ktorú môžem dostať hneď.

Ak sa bude na Slovensku očkovať vakcínou Sputnik V, rovnako by podľa Rašiho mala pribudnúť do výberu. Občan by však mal byť upozornený, že ide o neregistrovanú vakcínu a mali by byť uvedené aj všetky riziká.

Redakcia, Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This