Ortopedický magazín logo

Reklama

Tuk sa môže ukladať v pľúcach. Nový výskum ukazuje ďalšie riziká nadváhy

Tuk sa môže ukladať v pľúcach

Obezita a nadváha môžu mať nepriaznivé účinky na dýchacie cesty a zároveň môžu výrazne zhoršovať priebeh astmy. Nový výskum presvedčivo ukazuje, že tuk sa Tuk sa môže ukladať v pľúcach a v dýchacích cestách.

Štúdia, ktorá bola nedávno publikovaná v časopise European Respiratory Journal naznačuje, že zvýšená hmotnosť je najmä pre pacientov s astmou rizikovým faktorom. Nadváhu mnohí z nás považujú predovšetkým za estetický problém, no jej dôsledky na naše zdravie sú omnoho závažnejšie. O jej vplyve na dýchacie cesty sa však až doteraz výraznejšie nehovorilo.

Nadváha a pľúca

Autori najnovšej štúdie však jasne deklarujú, že tuk sa môže hromadiť v stenách pľúc. Jeho množstvo bolo u ľudí s obezitou a nadváhou omnoho vyššie, než u ľudí so zdravou hmotnosťou. Tieto zistenia môžu zároveň osvetliť, prečo majú pacienti s nadváhou horší priebeh astmy.

Súvislosť medzi astmou a zvýšenou hmotnosťou je známa pomerne dlho, no jej pôvod nebol až doteraz úplne jasný. Niektorí odborníci sa domnievali, že nadváha prispieva k tvorbe zápalu v tele a tým zhoršuje priebeh astmy. Ďalší zas tvrdili, že nadmerná hmotnosť vytvára na pľúca tlak a takýmto spôsobom zhoršuje dýchanie. 

Zmena štruktúry dýchacích ciest

Najnovšia štúdia však poukazuje na iný mechanizmus. Odborníci, ktorí sa na nej podieľali tvrdia, že tuk dokáže zmeniť samotnú štruktúru dýchacích ciest a takýmto spôsobom zhorší priebeh chronických respiračných ochorení.

Inými slovami – vedci si všimli, že tukové bunky sa akumulujú priamo v stenách pľúc. Dopad nahromadeného tuku následne skúmali na tkanivách 52 ľudí, z ktorých 16 zomrelo na komplikácie spojené s astmou, 21 trpelo na astmu, no zomreli z iných dôvodov, a 15 z nich nikdy astmu nemalo.

Výsledky porovnania tukových buniek v tkanivách dýchacích ciest pomerne jasne ukazujú, že zvýšená hmotnosť výrazne zhoršuje priebeh astmy a celkový stav pľúc. Je to pomerne jednoduchá matematika – čím viac tuku, tým väčšie množstvo sa ho ukladá v pľúcach. Tento tuk následne zúži dýchacie cesty. Pre pacientov s astmou to môže znamenať komplikovanejší priebeh ochorenia a rizikový faktor navyše.

Je preto dôležité poukazovať na riziká nadváhy a obezity a to aj v súvislosti s chronickými respiračnými ochoreniami. Zdravá strava, či pravidelný pohyb a cvičenie – to všetko prispieva k zníženiu hmotnosti. Okrem toho, že sa budete cítiť lepšie tak prispejete aj k správnemu fungovaniu vašich pľúc.

Redakcia

Zdroje:

European Respiratory Journal

Livescience

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This