Liečba cukrovky „starým smradľavým drevom“? Zdá sa, že áno
Ocotea bullata je pomaly rastúci strom pôvodom z Južnej Afriky. Hovorí sa mu tiež čierne smradľavé drevo a patrí medzi najlepšie predávajúce sa rastliny v regióne. Jeho drevo má preukázateľné liečivé účinky. Osvedčilo sa pri liečbe zápalov, infekcii mužských močových ciest, nervových porúch aj bolesti hlavy. Nedávna štúdia vedcov z University of the Free State ukazuje novú možnosť, ktorú nám dáva Ocotea bullata ‒ liečba cukrovky „starým smradľavým drevom“.
Vedci z University of the Free State, Qwaqwa Campus v Južnej Afrike hodnotili fytochemické zloženie a biologické aktivity extraktov z kmeňa smradľavého čierneho stromu.
Svoje zistenia prezentovali v článku publikovanom v časopise Journal of Integrative Medicine. Podľa autorov štúdie, čierne smradľavé drevo môže tiež inhibovať aktivitu enzýmov zapojených do metabolizmu uhľohydrátov. To znamená, že rastlina by mohla byť užitočná aj pri liečbe cukrovky.
Na skúmanie medicínskeho využitia dreva a fytochemikálií, ktoré sú za tieto účinky zodpovedné, získali vedci extrakty zo vzduchom sušenej kmeňovej rastliny. A to za pomoci hexánu, etylacetátu, metanolu a vody ako extrakčných rozpúšťadiel. Následne vykonali fytochemickú analýzu a testy in vitro na stanovenie antioxidačných schopností extraktov.
Pri posudzovaní antidiabetických a protizápalových vlastností extraktov sa vedci zamerali na ich vplyv na aktivity a-amylázy a a-glukozidázy. Tieto dva enzýmy sa podieľajú na štiepení sacharidov na jednoduché cukry, a 5-lipoxygenázy.
Vedci zistili, že etylacetátový extrakt z kôry kmeňa čierneho smradľavého dreva mal najvyšší obsah fenolu (8,97 mg/g kyseliny gallovej) zo štyroch extraktov, zatiaľ čo metanolový extrakt mal najvyšší obsah flavonoidov (36,06 mg/g kvercetínu) a obsah flavonolu (153,44 mg/g rutínu).
Najvyšší antioxidačný účinok zaznamenali pri hexánovom extrakte. Ten vykazoval najväčšiu kapacitu na zachytávanie voľných radikálov.
Vodný extrakt vykazoval najvyššiu inhibičnú aktivitu proti a-amyláze a a-glukozidáze, dokonca vyššiu ako akarbóza. Akarbóza je známy inhibítor a-glukozidázy, ktorý sa bežne používa na liečbu cukrovky typu 2.
Pokiaľ ide o inhibíciu aktivity 5-lipoxygenázy, odborníci nezistili významné rozdiely medzi hodnotami polovičnej maximálnej inhibičnej koncentrácie (IC50) všetkých testovaných extraktov a indometacínom, nesteroidným protizápalovým liekom.
Ukázalo sa tiež, že extrakty nie sú toxické pre bunky Vero, čo sú bunky obličiek, ktoré sa bežne používajú na štúdie in vitro.
Tieto zistenia ukázali, že africké smradľavé drevo je vynikajúcim zdrojom fytochemikálií, ktoré sa dajú použiť na liečbu cukrovky a zápalov.
Čierne smradľavého drevo
Popularita liečivých účinkov tohto dreva sa odrazila na jeho ubúdajúcom výskyte vo voľnej prírode. Juhoafrická vláda preto prísne kontroluje použitie čierneho smradľavého dreva, pričom sleduje zachovanie zvyšných zásob a budúcnosť tejto dreviny.
Tradičná juhoafrická medicína pozná čierne smradľavé drevo ako zaručený liek proti bolesti hlavy. Pri infekcii mužských močových ciest domáci ho zmiešajú s inými bylinami. Využíva sa tiež na parné kúpele proti akné, kde zrejme účinkujú jeho protibakteriálne látky.
Skoršie štúdie preukázali protizápalové, antivírusové a antiparazitárne účinky in vitro. To vďaka hlavným zložkám: triesloviny a neolignany.
Cukrovka
V základe poznáme dva typy cukrovky. V jednom prípade sú pacienti závislí od inzulínu, v druhom nie.
Cukrovka I. typu
Pacienti s týmto typom cukrovky si musia denne dopĺňať inzulín, aby si udržali štandardmú hladinu cukru v krvi.
Cukrovna II. typu
Títo pacienti síce nie sú odkázaní na každodenné dopĺňanie inzulínu, lebo ich telo si ho dokáže produktovať v dostatočnom množstve samé. Avšak nedokáže naň správne reagovať. Táto forma diebetického ochorenia je v populácii podstatne rozšírenejšia.
Zdravou stravou proti cukrovke
Viaceré štúdie ukázali, že strava bohatá na rozpustnú vlákninu spomaľuje zvyšovanie hladiny cukru v krvi.
Šupka z cibule sa považuje za jeden z najbohatších prírodných zdrojov kvercetínu. Táto látka je v literatúre opisovaná ako účinná v boji s očnými chorobami, ktoré zvyknú súvisieť s cukrovkou.
Cesnak
Rovnako ako cibuľa, aj cesnak vie pozitívne regulovať hladinu cukru v krvi. Najlepšie úcinkuje surový alebo krátko uvarený.
Koreniny
Kurkuma, bobkový list, škorica, či klinčeky. Všetky tieto koreniny majú schopnosť pomôcť telu lepšie využiť inzulín.
Redakcia
zdroje: University of the Free State
Foto: Envato Elements