Ortopedický magazín logo

Reklama

Kurkuma alebo Kurkumín a jeho vplyv na zdravie kostí

Kurkuma alebo Kurkumín a jeho vplyv na zdravie kostí

Foto: Envato Elements

Zázvorovitá rastlina s charakteristickou oranžovou farbou, ktorá sa z kože a kuchynského náradia len ťažko zmýva. Aj to je kurkuma dlhá (Curcuma longa), rastlina pôvodom z Ázie, ktorej blahodárne účinky na zdravie poznáme už viac ako 2 tisíc rokov. Ako jej účinná zložka kurkumín vplýva na naše kosti? 

Využitie kurkumy

Kurkuma je populárna najmä v ázijských krajinách, Indii, Číne, Thajsku, ale napríklad aj v Peru. Jej obľuba stále viac rastie aj v Európe. V kuchyni sa používa na dodanie tej správnej farby a chuti rôznym omáčkam, slaným i sladkým pokrmom, ale takisto aj na prípravu rôznych nápojov, napríklad čaju. Kurkuma tvorí jedno z hlavných korení ájurvédy – tradičnej indickej lekárskej vedy.

Kurkumín a jeho účinky 

Kurkumín je účinnou zložkou kurkumy a v malých množstvách sa nachádza aj v zázvore. Ide o protizápalovú molekulu, ktorá je skvelým pomocníkom pre správne fungovanie metabolických procesov. Kurkumín má však veľmi nízku biologickú perorálnu dostupnosť, preto sa odporúčajú rôzne kombinácie pre zvýšenie jeho vstrebateľnosti, napríklad extrakt z čierneho alebo kajenského korenia. Aké sú  najväčšie benefity kurkumínu pre naše zdravie? 

1. Kurkumín je protizápalový

Asi najznámejšou vlastnosťou kurkumínu sú jeho protizápalové účinky. V správnych dávkach môže byť dokonca efektívnejším bojovníkom proti rôznym zápalom, než bežné protizápalové lieky (Ibuprofen, Aspirin).

Táto vlastnosť kurkumínu je veľmi dôležitá, pretože zápaly sú častokrát príčinou mnohých vážnejších zdravotných stavov, chorôb srdca alebo rakoviny. Kurkumín efektívne chráni aj ľudský mozog a zabraňuje tak poklesu kognitívnych funkcií. 

2. Kurkumín nás chráni pred srdcovými chorobami

Kurkumín môže zlepšiť funkciu endotelu (vnútornej výstelky ciev a dutých orgánov). Táto tenká membrána zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii krvného tlaku. Funkcia dolného endotelu je spojená so starnutím a zvyšovaním rizika srdcových chorôb. Kurkumín môže pomôcť pri ochrane pred stratou tejto funkcie pôsobením veku a znížiť pravdepodobnosť vzniku srdcových chorôb.

V jednej zo štúdií vedci porovnávali účinky osemtýždňového aeróbneho cvičebného programu a aktívneho príjmu kurkumínu pre zlepšenie endotelových funkcií u žien po menopauze. 32 žien bolo rozdelených do 3 skupín: 

 • 1. skupina 8 týždňov cvičila, 
 • 2. skupina počas tohto obdobia prijímala kurkumín,
 • 3. skupina nerobila ani jedno z toho (kontrolná skupina). 

Kým ženy v 1. a 2. skupine zaznamenali rovnaké zlepšenie endotelových funkcií, v 3. skupine neboli zaznamenané žiadne zmeny. Užívanie kurkumínu má teda potenciál vylepšiť vekom spôsobený pokles týchto funkcií.

3. Kurkumín môže pomôcť zmierniť príznaky artrózy

Vďaka svojim silným protizápalovým účinkom môže byť kurkumín bezpečnou a účinnou možnosťou dlhodobej liečby pre ľudí s osteoartrózou. Dokazuje to štúdia, počas ktorej pacienti užívali patentovú liečbu z prírodnej kurkuminoidovej zmesi (75 % kurkumín, 15 % demetoxykurkumín, 10 % bisdemetoxykurkumín), fosfatidylcholinu (chemická látka nachádzajúca sa vo vajciach, sójových bôboch a iných potravinách) a mikrokryštalickej celulózy (rafinovaná drevná buničina, bežne používaná vo farmaceutickom a potravinárskom priemysle). 

U ľudí s osteoartrózou, ktorí 8 mesiacov užívali užívali 1 000 mg tejto zmesi denne, došlo k významnému zlepšeniu tuhosti a fyzických funkcií, zatiaľ čo u kontrolnej skupiny nedošlo k žiadnemu zlepšeniu. 

4. Kurkumín môže zohrať úlohu pri liečbe reumatoidnej artritídy

Reumatoidná artritída (RA) je chronické zápalové ochorenie, ktoré bežne postihuje kĺby, ale môže sa rozšíriť do ďalších oblastí, ako sú oči, pľúca, pokožka, srdce a cievy. RA spôsobuje bolestivé opuchy kĺbov, ktoré môžu časom prerásť do rednutia kostí a nakoniec viesť k deformáciám a telesnému postihnutiu.

Počas jedného výskumu prijímali ľudia s RA 500 mg kurkumínu, 50 mg sodnej soli diklofenaku (nesteroidné protizápalové liečivo na predpis), alebo tieto dva lieky v kombinácii. Po 8 týždňoch zaznamenala skupina, ktorá prijímala iba kurkumín významné zlepšenie citlivosti a opuchu kĺbov v porovnaní so zvyšnými dvomi skupinami. 

Vplyv kurkumy na zdravie kostí
Foto: Envato Elements

5. Kurkumín môže byť účinný pri zvyšovaní hustoty kostí

Rednutie kostí je problémom, ktorý postihuje starších ľudí, ženy po menopauze, ale aj tých, ktorí vedú nezdravý životný štýl alebo trpia napríklad osteoporózou. Štúdie z roku 2017 sa zúčastnilo 57 mužov s priemerným vekom 71 rokov, ktorí trpeli osteopéniou (forma rednutia kostí, ale v miernejšej forme, ako pri osteoporóze).

Muži boli rozdelení do 2 skupín, pričom počas 24 týždňov 1. skupina prijímala 1000 mg prípravku s extraktom z kurkumínu a 2. skupina prijímala bežné vitamíny (vitamín D, C, vápnik). Po 12, resp. 24 týždňoch sa ukázalo, že kostná denzita 1. skupiny sa významne zlepšila, zatiaľ čo 2. skupina nezaznamenala žiadne výrazné zmeny. 

Ďalšie zdravotné benefity kurkumínu

Kurkuma a jej účinná látka kurkumín sa na liečbu rôznych ochorení používajú celé stáročia. Nemá takmer žiadne nežiadúce vedľajšie účinky a organizmu neškodí ani konzumácia vo vysokých dávkach. Nebojte sa zahrnúť kurkumu do svojej stravy. Čím viac jej bude, tým lepšie budete predchádzať vzniku rôznych degeneratívnych ochorení. Kurkuma okrem vyššie spomenutých účinkov vplýva aj na: 

 • posilnenie imunity a boj proti voľným radikálom,
 • posilnenie kardiovaskulárneho systému,
 • zlepšenie trávenia,
 • zlepšenie stavu našej pokožky,
 • podporu správnej funkcie dýchacieho systému

Redakcia

Zdroje: 

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15489888/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23146777/
 4. https://www.drugs.com/inactive/microcrystalline-cellulose-48.html
 5. https://www.rxlist.com/phosphatidylcholine/supplements.htm
 6. https://www.rheumaterx.com/assets/pdfs/cs-curcumin.pdf
 7. https://www.naturalmedicinejournal.com/journal/2017-08/curcumin-and-bone-density

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This