Ortopedický magazín logo

Reklama

Záhada fantómovej bolesti. Odkiaľ prichádza?

Záhada fantómovej bolesti

Strata končatiny je pre ľudský organizmus aj psychiku veľkou skúškou. Naučiť sa fungovať bez časti tela sa však dá a aj takto poznačený človek môže naďalej viesť plnohodnotný a bohatý život. Viac ako polovica pacientov však po amputácii trpí takzvanou fantómovou bolesťou, ktorá je aspoň tak tajomná, ako naznačuje jej názov.

Vedcov a lekárov už od nepamäti trápi otázka, čo spôsobuje túto záhadnú bolesť, odkiaľ prichádza a ako sa jej účinne zbaviť.

Bolesť, ktorú nevidíme

Fantómová bolesť je poaumputačný jav, ktorý sa v minulosti považoval skôr za psychologický problém. Táto bolesť prichádza z tej časti tela, ktorá už človeku chýba. Je dôležité nemýliť si ju s bolesťou kýpťov po amputácii. Základnými znakmi fantómovej bolesti sú:

  • Prichádza už v prvých dňoch po amputačnom zákroku.
  • Bolesť môže byť spôsobená zvýšeným tlakom na jazvu po amputácii, taktiež aj stresom, či emocionálnym vypätím.
  • Často ide o pocit, ako by ste mali končatinu v neprirodzenej polohe.
  • Jej charakter sa však môže líšiť: môže byť pálivá, bodavá, tlaková, či vystreľujúca.
  • Väčšinou vychádza z miesta amputovanej končatiny, ktorá je najďalej od tela. Napríklad v prípade amputovanej nohy často vychádza z päty, či prstov.
  • Môže prichádzať a odchádzať v intervaloch, ale môže byť aj pretrvávajúca.
  • Ak končatina bolela pacienta pred operáciou, je vysoko pravdepodobné, že ho bude bolieť aj po jej odstránení. Mozog sa totiž drží spomienky na ňu a pokračuje vo vysielaní bolestivých signálov.
  • Jedným z možných spúšťačov bolesti je aj zle nasadená, či nevhodná protéza. Výber umelej končatiny by mal byť preto veľmi dôkladný. Môže ušetriť veľa bolesti

Záhada fantómovej bolesti

O presných príčinách fantómovej bolesti sa vedú dlhodobé spory, no zdá sa, že prichádza z mozgu a z miechy. Najnovšie výskumy, ktoré zahŕňajú moderné technológie ako magnetická rezonancia, to ukázali pomerne presvedčivo. Časti mozgu, ktoré boli spojené s nervami amputovanej končatiny vykazujú aktivitu práve v čase, keď pacient prežíva fantómovú bolesť.

Mnoho odborníkov sa domnieva, že fantómová bolesť sa dá (aspoň do istej miery) vysvetliť ako reakcia na zmiešané signály priamo z mozgu. Po amputácii totiž stratia oblasti miechy a mozgu kontakt s oddelenou končatinou a nie sú schopné sa tomuto faktu prispôsobiť. Výsledkom tejto situácie je tá najprirodzenejšia správa tela, keď niečo nie je v poriadku: bolesť. Štúdie naznačujú, že mozog po amputácii dokáže „preprogramovať“ časť senzorických obvodov na inú časť tela. Inými slovami, amputovaná časť tela už nedokáže prijímať zmyslové informácie, preto mozog tieto informácie vysiela inde. Takže keď sa napríklad dotknete brucha, dotknete sa aj chýbajúcej nohy. Tento zmätok zmyslov môže následne vyvolať reakciu v podobe bolesti.

Záhada fantómovej bolesti

Nové výskumy dávajú novú nádej

Prestížny časopis Neurology nedávno publikoval štúdiu, ktorá dáva veľkú nádej pacientom trpiacim touto bolesťou. Štúdia naznačuje, že kľúčom k utlmeniu fantómových bolestí môže byť nenáročný tréning mozgu.

Odborníci sa pri výskume zamerali na pacientov s amputovanou rukou. V prvom kroku ich nechali hýbať zdravou rukou, pričom pomocou špeciálneho počítača zaznamenávali mozgovú činnosť. V ďalšom štádiu poprosili pacientov, aby si predstavovali, že hýbu amputovanou rukou, ktorú odborníci zobrazili pomocou virtuálnej reality. V polovici prípadov bolo zobrazenie reálne napojené na tú časť mozgu, ktorá stále zodpovedala za pohyb amputovanej ruky.

V druhej polovici prípadov však išlo o klam a pacienti si len mysleli, že hýbu virtuálnou rukou. Toto cvičenie sa opakovalo v priebehu troch dní, pričom zníženie fantómovej bolesti bolo zjavné najmä u pacientov, ktorí reálne pohybovali virtuálnou rukou. Isté nemalé utlmenie bolesti zaznamenali aj pacienti, ktorých spojenie s virtuálnou rukou nebolo reálne. 

Všetky dáta z výskumu však naznačujú, že cvičenie s virtuálnou rukou je veľmi sľubné a najmä pomerne rýchlo vykazujúce výsledky.

Zrkadlová terapia

Na rozdiel od techniky s virtuálnou rukou, je technika zrkadlenia pri liečení fantómovej bolesti pomerne známa a rozšírená. Nedávna štúdia v časopise New England Journal of Medicine  ukazuje skutočný prínos tejto techniky. Vedci sa zamerali na 22 jedincov s amputovanou dolnou končatinou, ktorých rozdelili na 3 skupiny:

  1. Pacienti v prvej skupine sledovali odrážaný obraz svojej neporušenej nohy v zrkadle, zatiaľ čo pohybovali oboma nohami súčasne (presnejšie povedané pohybovali naraz zdravou aj fantómovou nohou)
  2. Pacienti v druhej skupine vykonávali rovnaké pohyby, ale zrkadlo bolo zakryté, takže nevideli svoju zdravú končatinu.
  3. Pacienti v tretej skupine si so zatvorenými očami predstavovali pohyb fantómovej nohy.

Všetky skupiny pacientov denne absolvovali toto pravidelné 15-minútové cvičenie a to v priebehu jedného mesiaca. Štúdia jasne ukazuje, že pacienti, ktorí cvičili s odkrytými zrkadlami (prvá skupina) sa po mesiaci cítili výrazne lepšie. Za nimi nasleduje druhá skupina a niektorí účastníci v tretej skupine dokonca deklarovali, že ich stav sa po tomto cvičení zhoršil.

Aj tu môžeme vidieť značný prínos zrkadlovej terapie pre pacientov s fantómovou bolesťou. Tá zostáva naďalej veľmi obľúbená a účinná. Zdá sa však, že nové technológie v krátkom čase ponúknu veľmi účinnú alternatívu.

Redakcia

Zdroje:

medindia.net

scientificamerican.com

sciencedirect.com

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This