Ortopedický magazín logo

Reklama

3D tlačiarne sa raz môžu stať neodmysliteľnou výbavou operačných sál

3D tlačiarne sa raz môžu stať neodmysliteľnou výbavou operačných sál

Foto: ilustračné, Envato Elements

Austrálski vedci totiž prišli na to, ako je možné pomocou 3D tlačiarne a špeciálneho keramického atramentu vytlačiť kostiam podobné štruktúry obsahujúce živé bunky. 

Podľa vedcov z Univerzity Nového Južného Walesu (UNSW) v Sydney by v budúcnosti tento špeciálny atrament vyrobený z kalcium-fosfátu mohol chirurgom umožniť 3D tlač častí kostí so živou štruktúrou. Tie by mohli použiť na opravu poškodeného kostného tkaniva.

Austrálski vedci túto novú metódu nazvali keramická mnohosmerná biotlač v bunkových suspenziách – ceramic omnidirectional bioprinting in cell-suspensions (COBICS). 

Sara Romanazzová a jej spolupracovníci podrobnosti o COBICS metóde zverejnili v januári 2021 v časopise Advanced Functional Materials. K jej vytvoreniu ich inšpiroval proces biomineralizácie kostí. Výhodou je, že táto nová technika umožňuje vytváranie komplexných kostiam podobných syntetických štruktúr pri izbovej teplote, bez potreby použitia invazívnych chemikálií a radiácie. Otvára tak cestu k in vivo obnove poškodených kostí.

Redakcia, zdroj: https://doi.org/10.1002/adfm.202008216

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This