Život po amputácii – čo môže urobiť pacient pre seba?
V spolupráci s Centrom pre amputovaných pacientov (ŠNOP) vám prinášame seriál odborných článkov na tému – Život po amputácii. Po operačnom zákroku nasleduje dlhodobé obdobie rekonvalescencie. Režim domáceho ošetrovania má svoje pravidlá. Okrem úpravy domáceho prostredia je potrebné sa naučiť, ako sa treba cielene starať o kýpeť až do obdobia prevzatia privykacej protézy.
Život po amputácii
Nie je možné zmeniť zo dňa na deň návyky, s ktorými žijeme často celý doterajší život. Pacienti svojou každodennou starostlivosťou o končatiny prostredníctvom cvičenia či bandážovania, môžu dosiahnuť zlepšenie telesného a psychického stavu. Je dôležité starať sa o kýpeť nielen po stránke pohyblivosti, ale treba venovať pozornosť aj jeho tvarovaniu a otužovaniu.
Nestačí však pacientovi povedať, aby si bandážoval kýpeť alebo mu prikázať 30 min. cvičenia denne. Takýto postoj môže byť pre pacienta demotivačný.
Je potrebné si uvedomiť, že cieľom starostlivosti o amputačný kýpeť je formovanie kýpťa, prevencia vzniku edému a kontraktúr, starostlivosť o jazvu, dobré prekrvenie kýpťa a jeho otužovanie. Touto starostlivosťou sa vytvárajú priaznivé podmienky na tvarovanie a dosiahnutie kónického tvaru amputačného kýpťa, ktorý je najvhodnejší na oprotézovanie. Tvarovaniu kýpťa je potrebné venovať veľkú pozornosť a nepodceňovať ho, lebo od správneho tvaru kýpťa závisí aj sama protéza. Formovanie kýpťa sa robí bandážovaním, masážami, otužovaním, tepaním, polohovaním a zaťažovaním.
Pre pacientov a ich rodinných príslušníkov Centrum pre amputovaných pacientov pripravilo inštruktážne video „Starostlivosť o kýpeť v domácom prostredí“.
Prečo a akým spôsobom je potrebné starať sa o kýpeť v domácom prostredí si povieme v ďalších častiach tejto série.
Odborný autor:
Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku Bratislava, n.o.