Ortopedický magazín logo

Reklama

Zdravie: Kampaň Movember vyzýva mužov na preventívne urologické prehliadky

Bratislava 10. novembra (TASR) – Kampaň Movember aj tento rok vyzýva mužov na preventívne urologické prehliadky. Podľa Národného onkologického inštitútu (NOI) žije na Slovensku 9000 ľudí s touto diagnózou, odhaduje, že vlani pribudlo takmer 2800 nových prípadov. Kampaň podporilo aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré pripomína, že najdôležitejším faktorom liečby je zachytenie ochorenia v počiatočnom štádiu.

„Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Musíme klásť väčší dôraz na prevenciu – či už na skríningy alebo preventívne prehliadky,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) na štvrtkovej tlačovej konferencii. Mužov vyzval, aby na prehliadky u urológa určite chodili a skontrolovali si svoje zdravie.

Na Slovensku motivuje k pravidelným návštevám urológa už piaty rok po sebe Slovenská urologická spoločnosť s Ligou proti rakovine prostredníctvom kampane Dal som to. „Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov po päťdesiatke. Účasť na preventívnych prehliadkach je však na Slovensku dlhodobo nízka, najmä v porovnaní s okolitými krajinami,“ skonštatoval prezident Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík.
Doplnil, že aj preto je na Slovensku omnoho vyššie percento pacientov, u ktorých sa karcinóm prostaty diagnostikuje až v pokročilom štádiu. „Včasné štádiá rakoviny prostaty nemusia mať žiadne príznaky, muži ich necítia, preto k nám najčastejšie prídu s ochorením až v pokročilom štádiu,“ poukázal prvý viceprezident Slovenskej urologickej spoločnosti Michal Korček.

„Ak majú muži k tejto téme akékoľvek otázky, môžu sa obrátiť na našu bezplatnú Onkoporadňu, kde sa im budú venovať kvalitní odborníci. Vypočujú, poradia aj v ich konkrétnom probléme a nasmerujú na jeho riešenie,“ poradila riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová. Ich pravidelné poradenstvo je dostupné na telefónnom čísle 0800 11 88 11.
Preventívna prehliadka je hradená z verejného zdravotného poistenia. U mužov nad 50 rokov s periodicitou raz za tri roky a u mužov nad 40 rokov veku s výskytom karcinómu prostaty v prvostupňovom príbuzenstve – raz za tri alebo dva roky.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This