Ortopedický magazín logo

Reklama

SOI: Cigarety si bez problémov kúpi každé piate dieťa

Bratislava 15. novembra (TASR) – Každé piate dieťa, osoba mladšia ako 18 rokov, si dokáže samo kúpiť tabakové výrobky. Ukázali to výsledky 604 kontrolných nákupov po celom Slovensku, ktoré vykonala Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) v horizonte štyroch týždňov od 15. augusta do 9. septembra. Najviac porušení zákona o ochrane nefajčiarov sa zistilo v Trnavskom kraji a najmenej v Žilinskom kraji.

„K neoprávnenému predaju tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov došlo v 131 prípadoch, čo predstavuje porušenie zákona v 21,69 percenta,“ priblížila Ingrid Valachová z odboru ochrany spotrebiteľa a trhového dohľadu SOI.
Vo väčšine prípadov (88,55 percenta) podľa nej predávajúci bez problémov predali tabakové výrobky mladistvým od 15 rokov. „Avšak až v 11,45 percenta prípadov nemali problém predať cigarety aj maloletým deťom vo veku od 11 do 14 rokov, ktoré navštevujú ešte len základnú školu,“ doplnila.

Najlepšie v kontrolnej akcii obstáli predajné jednotky, ktoré majú tabakové výrobky a súvisiaci tovar ako svoju hlavnú podnikateľskú činnosť, teda trafiky a novinové stánky. Trafiky a novinové stánky umiestnené v exteriéri chybili v 15,3 percenta, v interiéri iba v 6,5 percenta. Čerpacie stanice chybili vo viac ako pätine kontrol.
Najčastejšie, v štvrtine prípadov, predali tabakové výrobky osobám mladším ako 18 rokov v prevádzkových jednotkách, ako sú napríklad potraviny či pohostinstvá, keď z celkového počtu 325 kontrolných nákupov bolo porušenie zákazu zistené v 84 prípadoch, čo predstavuje 25,9 percenta.
„SOI bude na základe negatívnych zistení v rámci celoslovenskej kontroly dodržiavania zákazu predaja tabakových výrobkov, výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, bezdymových tabakových výrobkov a elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov naďalej venovať problematike predaja týchto výrobkov osobám mladším ako 18 rokov náležitú pozornosť aj v nasledujúcom období,“ zdôraznil vedúci odboru ochrany spotrebiteľa a trhového dohľadu SOI Ján Roháč.
Pod kontrolný dohľad bude spadať najnovšie aj predaj nikotínových vrecúšok, ktoré od 1. januára 2023 už nebude možné predať neplnoletým osobám.

Percento neoprávnených odpredajov tabakových výrobkov neplnoletým má však podľa iniciatívy Na veku záleží dlhodobo klesajúcu tendenciu. „Vďaka pravidelným kontrolám, vzdelávacím aktivitám a kampaniam sa podarilo za viac ako desaťročie významne znížiť predaj tabakových výrobkov maloletým z približne 55 percent v roku 2009 na súčasných 21,69 percenta,“ poukázala ambasádorka iniciatívy Bohumila Tauchmannová. Práve vzdelávanie predajcov, osveta širokej verejnosti, prevencia u detí a mládeže či zvýšenie informovanosti o negatívnych vplyvoch fajčenia sú hlavnými cieľmi aktivít Na veku záleží.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This