Ortopedický magazín logo

Reklama

Vaginálna infekcia trápi minimálne raz v živote až 75 percent žien

Vaginálna infekcia trápi minimálne raz v živote

Až 75 percent žien trápi minimálne raz v živote vaginálna infekcia. Nazýva sa tiež vulvovaginitída. Mnohé z týchto žien pre nedostatok špecialistov, dlhé čakacie termíny či pandémiu nového koronavírusu riešia takýto akútny problém samoliečbou. Gynekológ Jozef Španka dnes na tlačovej konferencii vysvetlil príčiny vzniku infekcií.

Uviedol, že infekcia môže byť kvasinková, známa ako vaginálna mykóza. Ďalej môže byť bakteriálna, známa ako vaginóza, alebo zmiešaná.

Dôvodom jej vzniku je osídlenie pošvy nežiaducimi mikroorganizmami, v prípade bakteriálnej vaginózy je to často gardnerella. Pri mykotických infekciách sa zas často premnoží druh kvasinky kandida, ktorá sa síce v pošve vyskytuje v istom malom množstve prirodzene, ale zvýšenie pH umožní jej nežiaduci rast.

„Rizikových faktorov, pri ktorých dochádza k narušeniu pošvového ekosystému, je mnoho a ženy ich obyčajne poznajú. Ide o užívanie antibiotík, zmenu sexuálneho partnera, kúpanie v chlórovej vode, užívanie antikoncepcie a podobne. Aj samotná menštruácia či pohlavný zvyk dočasne zvyšujú pH vo vagíne, ktoré by malo byť kyslé a pohybovať sa do 4,5, čo je pomerne kyslé prostredie. Práve v ňom sa darí prospešnému Döderleinovmu bacilu, ktorý zabezpečuje krehkú rovnováhu,“ uviedol gynekológ Jozef Španka.

Samoliečba

Pacientke môže podľa gynekológa pomôcť do chvíle, kým sa dostane na kontrolu k svojmu gynekológovi, samoliečba. Podľa jeho slov môže byť najmä v začiatkoch infekcie a pri nasadzovaní samoliečby často problematické rozpoznať, o aký druh infekcie ide.

Opísal, že bakteriálna vaginóza je typická svojím rybím zápachom a výtokom, ktorý je riedky bielosivý, niekedy žltkastý. Problémy v podobe výraznejšieho pálenia, štípania či svrbenia sa ani nemusia vyskytovať. Kvasinkovú mykózu zas charakterizuje hustý tvarohovitý výtok a obyčajne úporné svrbenie. Obe tieto infekcie majú ešte aj svoju zmiešanú formu.

Dočasným riešením týchto problémov môžu byť podľa odborníka voľnopredajné zdravotnícke pomôcky vo forme čapíkov do pošvy. Obsahujú antiseptické a hojivé látky.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This