Trápi vás syndróm karpálneho tunela? Tu je niekoľko jednoduchých cvičení, ktoré vám môžu pomôcť
Karpálny syndróm alebo syndróm karpálneho tunela je choroba z povolania, ktorá je stále častejšia aj u nás. Je výsledkom neprirodzeného stlačenia stredného nervu v úzkom priechode v zápästí, ktorý je tvorený ôsmimi šľachami svalov. Ak zažívate bolesť prstov, necitlivosť, či nepríjemné mravčenie, tu je niekoľko typov masáží, ktoré vám skvele uľavia.
Symptómy karpálneho syndrómu sa môžu postupne zhoršovať a viesť až ku strate jemného motorického pohybu. Táto porucha sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí dlhodobo pracujú s počítačom alebo vykonávajú opakované pohyby rúk ako súčasť svojich pracovných povinností. Medzi najviac ohrozenými skupinami sú okrem programátorov aj zamestnanci v továrňach, či v stavebníctve.
Výrazná úľava, ale aj zlepšenie úchopu
Vhodná masáž rúk pomáha znížiť bolesť, zväčšiť rozsah pohybu zápästia, zlepšiť pevnosť úchopu a celkovo zlepšiť funkčnosť ruky. Masážne techniky pri liečbe syndrómu karpálneho tunela pozostávajú z týchto základných prvkov:
- Pomalé a jemné kruhové ťahy dlaňou, ktoré pomáhajú prekrviť postihnuté miesto. Tieto ťahy môžeme považovať za začiatok terapie, ktorá najlepšie pripraví ruku na hlbšiu a komplexnejšiu masáž. Vykonávajte približne 30 sekúnd.
- Pevný tlak vyvíjaný na spodok zápästia, ktorý kĺže po paži smerom k lakťu. Takto sa rozhýbu zjazvené tkanivá a zníži celkový opuch. Vykonávajte približne 60 sekúnd.
- Hĺbkový tlak, ktorý vyvíjame pre zvýšenie prietoku krvi a zlepšenie pružnosti napnutých svalov. Vykonávajte približne 30 sekúnd.
- Trasenie rúk napomáha k upokojeniu zmyslových receptorov, aby sa svaly mohli dostatočne uvoľniť a zregenerovať. Vykonávajte asi 30 sekúnd.
Klinické skúsenosti jasne ukazujú, že masáž pozostávajúca z týchto pohybov výrazne pomáha zlepšovať príznaky syndrómu karpálneho tunela.
Ako správne precvičiť nervy
Stimulácia vhodných nervov dokáže výrazne zmierniť príznaky karpálneho tunela. Vhodne aplikovaná kompresia dokáže dotknutý nerv natiahnuť a umožniť mu voľnejší pohyb.
Tu je 6 základných pohybov ruky, ktoré uľavia nervom a zmiernia nepríjemné príznaky:
- Zápästie uveďte do neutrálnej polohy a ohýbajte prsty a palec tak, aby ste vytvorili päsť.
- Keď je zápästie v neutrálnej polohe, roztiahnite prsty smerom nahor, pričom palec vystrite rovnobežne s prstami.
- S vystretými prstami ohnite zápästie smerom dozadu.
- So zahnutým zápästím odkloňte vystretý palec smerom od prstov.
- Udržte na chvíľu túto polohu a zápästie rotujte smerom k svojej tvári.
- Následne môžete jemne natiahnuť palec prstami druhej ruky.
Každú z týchto pozícii udržte minimálne 5 sekúnd a opakujte aspoň 10-krát. Cviky vykonávajte s krkom a ramenom v neutrálnej polohe a s lakťom pokrčeným v pravom uhle.
Cviky pre šľachy
Správne ohýbanie šliach palca a prstov môže taktiež prispieť k zmierneniu symptómov syndrómu karpálneho tunelu. Pri tomto cvičení nezabudnite na 5 základných polôh, vďaka ktorým svojej ruke nesmierne uľavíte:
- Rovná poloha: Začnite s vystretou dlaňou a vystretými prstami aj palcom nahor.
- Hák: Ohnite prsty v prostrednom článku tak, aby vaša dlaň pripomínala hák.
- Zovretá päsť: Svoje prsty a palec zohnite do zovretej päste.
- Doska: Vyrovnajte prsty tak, aby spolu s dlaňou tvorili pravý uhol.
- Päsť v kocke: Z tejto polohy ohnite prsty v druhom článku tak, aby vznikla akási hranatá päsť.
Terapie, ktoré pomáhajú
Symptómy karpálneho tunela môžete zmierniť týmito a ďalšími účinnými cvičeniami, medzi ktoré patrí aj terapia spúšťacích bodov. Spúšťacie body sú špecifické pevné pásy vo svale, ktoré sú však veľmi citlivé na dotyk a odosielajú bolesť do iných častí tela.
Bolesť spojená so syndrómom karpálneho tunela má taktiež svoje špecifické body. Vhodným dotykom práve na týchto miestach ju dokážeme výrazne zmierniť.
Ak bolesti, či brnenie v ruke ani po týchto cvičeniach neustupujú, poraďte sa o ďalšom postupe so svojim fyzioterapeutom, či lekárom.
Syndróm karpálneho tunela vedie v slovenskom rebríčku chorôb z povolania
V Slovenskej republike bolo v roku 2020 hlásených 254 novozistených prípadov chorôb z povolania. Na celkovom počte sa muži podieľali 53,5 % a ženy 46,5 %.
Najčastejšie hlásenou chorobou z povolania bolo ochorenie končatín z dlhodobého, nadmerného a jednostranného zaťaženia (52,4 % zo všetkých hlásených chorôb z povolania v SR), infekčné, prenosné a parazitárne ochorenie (11,4 %) a choroby z vibrácií (9,4 %).
Štatistiky z predchádzajúcich rokov detailnejšie popisujú najčastejšíe diagnózy.
Inak to nebolo ani v roku 2019
Najčastejšie hlásené choroby z povolania v roku 2019 boli:
- ochorenie končatín z dlhodobého, nadmerného a jednostranného zaťaženia (u 181 zamestnancov, t. j. 52,2 % zo všetkých hlásených chorôb z povolania v SR),
- ochorenie končatín z vibrácií (u 62 zamestnancov, t. j. 17,9 %),
- infekčné, prenosné a parazitárne ochorenie u 42 zamestnancov, t. j. 12,1 %),
- porucha sluchu z hluku (u 17 zamestnancov, t. j. 4,9 %),
- kožné choroby (u 12 zamestnancov, t. j. 3,5 %),
V roku 2018 zaznamenalo Národné centrum zdravotníckych informácií 308 prípadov novopriznaných chorôb z povolania (121 žien a 187 mužov).
Najčastejšie hlásenou chorobou z povolania bolo ochorenie končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia (147 zamestnancov, t. j. 47,7 % zo všetkých hlásených chorôb z povolania).
V rámci tejto skupiny išlo o najmä o
- syndróm karpálneho tunela (40 % prípadov),
- laterálnu epikondylitídu (tzv. tenisový lakeť, 28 % prípadov)
- a syndróm manžety rotátorov (poranenie ramena, 23 % prípadov).
Redakcia
Zdroj: NCZI.sk
Foto: Envato Elements