Ortopedický magazín logo

Reklama

Trápi vás meniskus? Diagnóza, o ktorej každý z nás počul, ale málokto jej rozumie

Diagnóza, o ktorej každý z nás počul, ale málokto jej rozumie

Meniskus je špecifická chrupavková štruktúra v kolene, ktorá má nezvyčajný diskovitý tvaru. Jej úlohou je tlmiť nárazy počas chôdze, či behu, ale pomáha tiež pri stabilizácii kolena. Pri zranení stráca meniskus schopnosť chrániť koleno a to je tak vystavené väčšiemu riziku zranenia. Naozaj je však pri jeho liečbe vždy nutná operácia?

Pri poranení menisku je dôležité rozlišovať medzi akútnym zranením spôsobeným úrazom a bolesťou, ktorá pramení z dlhodobého opotrebovania. Nedávne údaje zo Spojených štátov amerických ukazujú, že na 100 000 obyvateľov pripadá približne 61 prípadov poranenia menisku. A z 850 000 tamojších prípadov ročne si 20% vyžaduje chirurgický zásah.

Aké sú však najčastejšie prejavy zranenia menisku?

Syndrómy, ktoré nemožno podceňovať

Roztrhnutý meniskus vyvolá okamžitú bolesť v prednej časti kolena. Je dôležité vedieť, že aj pri takejto vážnej diagnóze môžete ďalej kráčať, či dokonca behať. Do 48 hodín je však koleno výrazne opuchnuté a zhoršuje sa aj jeho pohyblivosť. Medzi ďalšie príznaky patrí pocit klikania v kolene, ale aj pocit jeho nestability (akoby sa neustále posúvalo dozadu). 

Najčastejšie príčiny

K natrhnutiu menisku prichádza najčastejšie vtedy, keď je vystavený neprimeranému tlaku, či prudkému rotačnému pohybu. S intenzitou tréningov narastá aj pravdepodobnosť, že si privodíte toto nepríjemné zranenie. Aj preto sú najohrozenejšou skupinou rekreační ale najmä profesionálni športovci.

Zaujímavosťou tiež je, že poranenie menisku postihuje výrazne viac mužov ako žien a jeho najčastejšími obeťami sú futbalisti, lyžiari a maratónci.

V ohrození však nie sú len športovci. Ďalšou ohrozenou skupinou sú starší ľudia, ktorí si môžu poraniť meniskus dlhodobým opotrebovaním, ale tiež ľudia s nadváhou a obezitou.

Určenie správnej diagnózy

Každý pacient, ktorý trpí bolesťou kolena musí byť vyšetrený pre prípad narušenia menisku. Presná anamnéza a podrobné vyšetrenie je nutnosťou. Napriek bolestiam však nemusí ísť vždy o roztrhnutý meniskus. 

V súčasnosti sa najčastejšie na presnú diagnózu menisku využíva röntgen a magnetická rezonancia (MRI).

Kedy ísť na operáciu?

Chirurgický zásah je nevyhnutný v prípade, že máte obmedzenú pohyblivosť kolena. Vážne syndrómy, pri ktorých sa operácii pravdepodobne nevyhnete, je aj výrazne opuchnuté okolie kolena, či jeho úplné zablokovanie. Ak vás však vaše koleno iba bolí, potom nemusíte ísť automaticky na operáciu.  V prípade, že je vaše zranenie akútne, je ideálnym riešením už spomínaná magnetická rezonancia, ktorá lekárom ponúkne komplexný obraz o rozsahu vášho zranenia. 

Operácia menisku väčšinou prebieha artroskopicky odstránením poškodenej časti, avšak v niektorých prípadoch, najmä u mladých ľudí, je možné aj opätovné zošitie menisku. Zranený meniskus môže pri opakovanom zaťažení kolena vážne zraniť aj priľahlú chrupavku. To bude pravdepodobne viesť k ďalším nepríjemným bolestiam kolena až k artróze kolena. 

Ako predísť vážnemu poraneniu menisku?

Zdravý a kvalitný meniskus si môžete udržať viacerými spôsobmi, ako napríklad:

  • Dbaním na dostatočnú regeneráciu muskuloskeletálneho systému po náročných tréningoch
  • Udržaním si zdravej hmotnosti, ktorá zabráni neprimeranému zaťažovaniu kolena aj pri bežných činnostiach
  • Nezanedbávaním koordinačných cvičení, ktoré zlepšujú kontrolu kolenného kĺbu a posilňujú priľahlé svalstvo
  • Nosením chráničov a vyhýbaním sa nebezpečným nehodám

Redakcia

Zdroj:

American Academy of Physical Medicine and Rehabilitation

Foto, video: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This