Ortopedický magazín logo

Reklama

Neandertálci mali schopnosť produkovať reč podobnú tej našej, tvrdí najnovšia štúdia

Neandertálci mali schopnosť produkovať reč

Podľa novej štúdie publikovanej medzinárodným multidisciplinárnym tímom vedcov, neandertálci mali schopnosť produkovať reč podobnú tej našej a vnímať ju. Štúdia bola publikovaná aj v Nature Ecology and Evolution. 

Vývoj jazyka a najmä jazykové schopnosti neandertálcov sú v evolúcii človeka dlhodobou otázkou. Po celé desaťročia bola jednou z ústredných otázok, či ľudská forma komunikácie, hovorený jazyk, bola prítomná aj u iných druhov ľudských predkov. Najmä u neandertálcov. 

Štúdia sa opierala o CT snímky s vysokým rozlíšením pri vytváraní virtuálnych 3D modelov štruktúr uší u Homo sapiens a neandertálcov, ako aj starších fosílií z miesta Atapuerca, ktoré predstavujú predkov neandertálcov. Dáta zhromaždené na 3D modeloch boli vložené do softvérového modelu. Ten bol vyvinutý v oblasti sluchového bioinžinierstva na odhadnutie sluchových schopností až do 5 kHz, ktorý pokrýva väčšinu frekvenčného rozsahu moderných zvukov ľudskej reči. V porovnaní s fosíliami Atapuerca vykazovali neandertálci mierne lepší sluch medzi 4 – 5 kHz, čím sa viac podobali moderným ľuďom.

Neandertálci vykazujú v porovnaní so svojimi predkami aj vyššiu efektivitu komunikácie. Dokázali lepšie doručiť jasnú správu v čo najkratšom čase. To tiež napovedá, že sa viac podobli moderným ľuďom.

Podľa hlavnej autorky štúdie a profesorky na španielskej Universidad de Alcalá, Mercedes Conde-Valverde, prítomnosť podobných sluchových schopností, ukazuje, že neandertálci vlastnili komunikačný systém, ktorý bol rovnako zložitý a efektívny ako moderná ľudská reč.

Podľa štúdie mali neandertálci podobnú schopnosť ako my. Vedeli produkovať zvuky podobné ľudskej reči, a ich ucho bolo „vyladené“ na vnímanie týchto frekvencií. V tomto zmysle poskytuje štúdia silné dôkazy v prospech koevolúcie čoraz zložitejšieho správania a zvyšovania efektívnosti hlasovej komunikácie v priebehu ľudského vývoja.

Tieto výsledky tím motivujú k ďalšiemu výskumu. Na štúdii pracuje skupina vedcov už takmer dve desaťročia a pokračuje v spolupráci s cieľom rozšíriť analýzy na ďalšie fosílne druhy.

Redakcia

Foto: ilustračné, Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This