Poranený meniskus: ako ho rozpoznať? Bolesť kolena nezanedbajte, môžete tak predísť operácii.
Kedysi sa na meniskus hľadelo ako na nefunkčný zvyšok svalu, v posledných desaťročiach sa však vďaka rozsiahlym vedeckým výskumom považuje za jednu z najdôležitejších častí kolena. Dnes sú poranenia meniskov na vzostupe – ide dokonca o jedno z najčastejších poškodení kolenného kĺbu.
Čo je meniskus a kde sa nachádza?
Slovo meniskus pochádza z gréckeho meniskos, čo znamená polmesiac. A to presne vystihuje jeho tvar.
„Meniskus je štruktúra z väzivovej chrupky, nachádza sa v kolene medzi stehnovou a holennou kosťou. Menisky sú v kolene dva, jeden na vnútornej a jeden vonkajšej strane kolena. Pri pohľade zhora majú tvar písmena C a po svojom obvode sú fixované ku kĺbovému puzdru,“ vysvetľuje MUDr. Luciána Krúpová z ortopedickej ambulancie Orthokliniky, s. r. o., v Bardejove. „Svojím tvarom a uložením zlepšujú naliehanie kĺbnych plôch. Keďže stehnová kosť v kolennom kĺbe má oválny tvar a holenná kosť je plochá, menisky vypĺňajú priestor na vonkajšom okraji kĺbu.“
Akú funkciu majú v tele menisky
Naše kolená sú počas každodenných činností vystavené obrovskej záťaži. Každý krok, ktorý urobíme, môže na koleno pôsobiť silou štvornásobku telesnej hmotnosti. Ak cvičíme alebo beháme, toto zaťaženie sa zvyšuje. Základnou úlohou meniskov je preto pomáhať znižovať opotrebovanie kolennej chrupavky a kostí.
„Naše menisky pôsobia ako tlmiče nárazov medzi stehnovou a holennou kosťou, podieľajú sa na stabilizácii kolenného kĺbu, a tiež zabezpečujú výživu chrupky tým, že pomáhajú k rozotieraniu kĺbovej tekutiny po povrchu kĺbových plôch,“ pokračuje lekárka. Na rozdiel od kože sa totiž meniskus väčšinou pri poranení nehojí ani neregeneruje a takisto ho oslabuje opakovaná námaha.
Čo poškodzuje meniskus?
Poranenie meniskov je jedno z najčastejších poškodení kolenného kĺbu, pričom častejšie býva poškodený vnútorný meniskus. Prečo je to tak? „Upevnenie vonkajšieho menisku na kĺbové puzdro je v zadnej časti prerušené priebehom svalu, vďaka čomu je viac pohyblivý, a preto menej náchylný na poškodenie,“ hovorí ortopedička L. Krúpová a pokračuje: „K poškodeniu menisku dochádza najčastejšie v dôsledku úrazu kolena s rotačným mechanizmom, keď sa človek na zaťaženej dolnej končatine rýchlo otočí, pričom končatina pod kolenom ostane fixovaná. Poškodenie menisku sa môže vyskytovať samostatne, alebo v kombinácii s poškodením iných štruktúr kolena, napr. postranného alebo skríženého väzu. Častejšie sa tieto zranenia vyskytujú u športovcov, pričom najrizikovejšie sú kontaktné športy (futbal, hádzaná, hokej…), a športy, pri
ktorých sú kolenné kĺby namáhané náhlymi otočkami a zastaveniami (lyžovanie, snowboarding, squash…).“
Menisky vekom strácajú pružnosť
Podľa MUDr. Luciány Krúpovej k roztrhnutiu menisku môže dôjsť aj bez väčšieho úrazu: „S vekom alebo v dôsledku opakovanej nadmernej záťaže vznikajú na meniskoch degeneratívne zmeny. Menisky sa postupne znižujú, strácajú pružnosť a sú náchylnejšie na poranenie. Poškodenie menisku tak môže vzniknúť už pri podvrtnutí kolena alebo pri podrepe či vstávaní zo stoličky. Kolenné kĺby môžu byť nadmerne namáhané nielen športovými aktivitami či fyzicky náročnou prácou, ale napr. aj nadváhou a chybným osovým postavením dolných končatín.“
Ako sa prejavuje poranenie menisku?
Roztrhnutie menisku môže pacient pociťovať ako náhle preskočenie alebo lupnutie v kolene.
Ďalšími príznakmi poškodenia menisku sú:
– bolesť kolena pri chôdzi, najmä po nerovnom teréne,
– bolesť pri otáčaní na zaťaženej dolnej končatine,
– opuch kolena,
– obmedzenie pohyblivosti,
– zasekávanie kolena alebo až úplný blok kolena,
– pocit neistoty v kolene pri chôdzi.
Môže sa meniskus zahojiť sám?
Najmä športovo založení ľudia považujú malú bolesť za súčasť svojich aktivít. Myslia si, že zranenie menisku sa zahojí samo. Môže to byť pravda, i nemusí. Záleží totiž na tom, kde sa trhlinka nachádza. Vonkajšia časť menisku, často označovaná ako „červená zóna“, je dobre prekrvená a poranenie sa ľahšie zahojí samo, najmä ak je malé. Naopak, vnútorné dve tretiny menisku, známe ako „biela zóna“, nie sú dobre zásobované krvou. Zranenia v tejto oblasti sa samy nezahoja, pretože v tejto oblasti chýbajú cievy, ktoré by privádzali živiny potrebné na hojenie.
Dôležitá je rýchla diagnostika
Neliečené poranenie menisku môže spôsobiť komplikácie nielen pri športových aktivitách, ale aj v každodennom živote. Vo vážnych prípadoch môže prerásť až do artritídy kolena. V prvom rade teda treba určiť, či bolesti kolena spôsobuje natrhnutý meniskus, alebo niečo iné. Prvým krokom by malo byť vyšetrenie ortopédom. Ten skontroluje citlivosť kolenného kĺbu, a môže nariadiť magnetickú rezonanciu alebo röntgenové vyšetrenie, aby určil presné miesto a závažnosť natrhnutia.
Ako sa poranenie menisku lieči?
Liečba menisku závisí najmä od závažnosti a umiestnenia zranenia. Odborník zváži liečbu aj na základe vášho veku, aktivít, akým sa venujete a
súvisiacich zranení.
V prípade nechirurgickej liečby sa odporúča:
– nechajte koleno odpočívať, obmedzte aktivity vrátane chôdze,
– na koleno prikladajte ľad (15 − 20 minút každé 3-4 hodiny počas 2-3 dní, alebo kým bolesť a opuch nezmiznú),
– zabaľte koleno do elastickej bandáže,
– keď sedíte alebo ležíte, pomocou vankúša si koleno vyvýšte,
– užívajte nesteroidné protizápalové lieky,
– vhodné je takisto vyhľadať fyzioterapeuta.
V prípade závažnejších poranení je najlepším spôsobom liečby chirurgický zákrok. Zvyčajne sa vykonáva artroskopicky, čo znamená, že do malého rezu v kolene sa vloží malá kamera, ktorá chirurga naviguje. Meniskus sa buď rekonštruuje, na čo slúži špeciálny fixačný materiál, alebo sa poškodená časť odstráni. Po operácii sa odporúča liečebná rehabilitácia so zameraním na obnovu rozsahu pohybu a zlepšenie svalovej sily.
Autor: Jana Krajčovičová
Foto: Envato Elements
Za odborný rozhovor ďakujeme MUDr. Luciáne Krúpovej z ortopedickej ambulancie Orthokliniky, s. r. o., v Bardejove.