Syndróm zmrznutého ramena
Zmrznuté rameno, odborne Adhezívna kapsulitída, sa prejavuje stuhnutosťou s niekedy až mimoriadne silnou bolesťou v ramennom kĺbe. Najčastejšie sa prejavuje v piatej alebo šiestej dekáde života. Syndróm zamrznutého ramena je neinfekčný zápal kĺbového puzdra ramena a jeho okolia. Kĺbové puzdro postupne stráca elasticitu, vznikajú väzivové pruhy a ramenný kĺb stuhne. V mnohých prípadoch nemá toto postihnutie žiadnu konkrétnu príčinu, ktorej by si bol pacient vedomý. Alebo môže byť zmrznuté rameno traumatického pôvodu. Ako následok úrazu, pádu, dávnejšieho zranenia. Pacienti sa zväčša sťažujú na obmedzený pohyb a prechádzajú si tromi štádiami ochorenia.
Bolesti ramena sa môžu objaviť po vykonaní namáhavej, ťažkej činnosti, nesprávnom cvičení. Zdravotné ťažkosti spojené s ramenami predstavujú záťaž aj pre spoločnosť. Často vedú k obmedzeniu pohybu postihnutého ramena. Takýto pacient stráca možnosť pracovať manuálne. Bolesť mu niekedy nedovoľuje pracovať vôbec, nielen fyzicky. Nakoniec nezvláda ani činnosti okolo domu a záhrady, keď potrebuje zapojiť bolestivé a nepohyblivé rameno. Odhaduje sa, že zmrznuté rameno sa objavuje u 2,4 ľudí z 1 000.
3 štádiá zmrznutého ramena
Mrznúce štádium
Pri každom pohybe sa objaví silná bolesť, ktorá sa časom zhoršuje. V noci môže bolesť stúpať. Toto štádium môže trvať 6 až 9 mesiacov.
Zmrznuté štádium
Bolesť ramena môže výrazne ustúpiť, ale jeho stuhnutosť sa zhorší.
Pohyb je pre pacienta opäť náročnejší. Problém mu začínajú robiť aj bežné denné rutinné práce, pri ktorých potrebuje zapojiť postihnuté rameno.
Táto fáza zväčša trvá 4 − 12 mesiacov.
Rozmrazovacie štádium
Rozsah pohybu sa začína vracať do normálu. Kým stuhnutie celkom ustúpi, posledná fáza môže trvať v rozpätí 6 mesiacov až 2 roky.
Patríte medzi viac ohrozenú skupinu ľudí
– Zamrznuté rameno sa vyskytuje viac u žien ako u mužov.
– Toto ochorenie majú zväčša ľudia vo veku 40 až 60 rokov.
– Rizikovou skupinou sú ľudia po úraze, alebo tí, ktorí majú znemožnený pohyb.
– Medzi rizikové skupiny môžu patriť aj pacienti s cukrovkou. Incidencia zmrazeného ramena u ľudí s cukrovkou je údajne 10 % až 36 % a tieto osoby zvyčajne nereagujú na liečbu tak dobre ako u nediabetici. Ďalej so srdcovými ochoreniami, s postihnutím štítnej žľazy alebo napríklad aj s Parkinsonovou chorobou.
Vyšetrenie u lekára
Lekár, samozrejme, zhodnotí stav pacienta. Zvyčajne rameno pomaly uvádza do pohybu, aby zistil pôvod bolesti, rozsah stuhnutia, prípadne iné komplikácie. Základom diagnostiky je fyzická prehliadka pacienta, ale lekár má k dispozícii aj röntgen, ultrazvuk alebo magnetickú rezonanciu, aby sa vylúčili ďalšie problémy, ako je artritída alebo rotátorová manžeta, ktoré tiež môžu spôsobovať bolesť a obmedzovať pohyb.
Liečba syndrómu zmrznutého ramena
Lekár má na výber, či bude pacienta liečiť protizápalovými liekmi a liekmi od bolesti, alebo pristúpi k podávaniu anestetika do ramena injekčne.
Liečba býva dopĺňaná fyzioterapeutom, ktorý zvolením vhodných cvičení privádza rameno k jeho pôvodnej ohybnosti. Zriedkavo sú lekári nútení pristúpiť pri zmrznutom ramene k operačnému zákroku (artroskopicky).
Na základe najväčšej dosiaľ publikovanej štúdii pozorujúcej pacientov vyplýva, že u 59 % pacientov sa rameno úplne zotavilo. 35 % malo aj naďalej mierne až stredne závažné symptómy, pričom najčastejším problémom bola bolesť. Závažné symptómy pretrvávali u 6 percent z pozorovaných pacientov.
Rady na záver
Rýchlu úľavu od bolesti vie zariadiť ľadový obklad (neprekračujte čas 15 min.).
Vyhľadajte lekára už pri prvých príznakoch, neodkladajte to na neskôr. Včasná liečba pomáha predchádzať zhoršovaniu stavu.
Cvičenie a rehabilitácia pomáhajú zrýchliť proces navrátenia stratenej hybnosti ramena.
Redakcia
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4935124/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17993282/
Foto: Envato Elements