MUDr. Jaroslav Olexík: Plazmaterapia
Liečba „vlastnou krvou“, v skratke PRP /plateed-rich plasma/ si našla v poslených rokoch trvalé miesto ako súčasť modernej liečby aj v ortopedii. Môžeme ju považovať za formu regeneračnej medicíny, kde predpokladáme, že každý živý organizmus obsahuje kľúč k reparácii vlastného poškodeného tkaniva. PRP ako technológia využíva a zosilňuje schopnosť prirodzených rastových faktorov pri hojení tkanív organizmu, kombinuje teda najmodernejšiu technológiu s prirodzenou schopnosťou hojenia organizmu.
Pri tejto liečbe nevyužívame krv ako celok, ale len jej časť – plazmu s krvnými doštičkami obohatenými o prirodzené rastové faktory. V ortopedii nachádzame široké využitie PRP pri liečbe poškodenia kĺbov ako aj mäkkých tkanív – šliach, ligament, svalov, má stále miesto aj v traumatologii a športovej medicíne. Po aplikácii do postihnutého miesta dochádza k výraznej akcelerácii hojenia tkaniva a rýchlejšej rekonvalescencii.
Z najčastejších ortopedických diagnóz vieme pomocou PRP úspešne liečiť:
Degeneratívne ochorenia kĺbov
Lézie manžety rotátorov, lézie Achillovej šlachy
Tendinitídy, epikondylitídy – tenisový lakeť, golfový lakeť
Pri liečbe degeneratívnych ochorení kĺbov je vhodnou alternatívou viskosuplementácie – liečby kyselinou hyaluronovou aplikovanou do veľkých aj malých kĺbov, respektíve je možné oba princípy skombinovať. Získaná metodika sa nazýva HA-PRP a kyselina hyaluronová tu prispieva k lepšej viskozite a elasticite vnútrokĺbovej tekutiny v postihnutých kĺboch.
Pred indikáciou liečby je potrebné ortopedické vyšetrenie, pri ktorom lekár na základe klinického vyšetrenia a pomocných zobrazovacích metód (RTG, sonografia, CT, MR) indikuje vhodnosť liečby PRP. Zvažuje aj kontraindikácie podania, medzi ktoré patria onkologické ochorenia, systémové ochorenia, ochorenia krvotvorby, infekcie, ťažké poruchy pečene a antikoagulačná liečba.
AKO SA METÓDA PRP A HA-PRP APLIKUJE
Z odobratej krvi pacienta sa pomocou špeciálneho odberového setu po spracovaní centrifugou získava z krvi pacienta plazma obohatená o aktivované trombocyty, hojacie, protizápalové a rastové faktory. Táto sa následne pomocou originálnej striekačky injekčne aplikuje do postihnutých mäkkých tkanív alebo kĺbov. Pri metóde HA-PRP je uvedený extrakt krvi obohatený o kyselinu hyaluronovú, ktorá zlepšuje viskozite a vlastnosti kĺbovej tekutiny. Aplikáciou injekcie sa napomáha rýchlejšiemu biologickému procesu hojenia chrupaviek a mäkkých tkanív, ako je väzivový aparát, sval alebo šľacha, po akútnych úrazoch, či ochoreniach alebo pri ich chronickom poškodení.
PRP, HA-PRP možno aplikovať do viacerých miest súčasne.
Výhodou PRP a HA-PRP je jednoduchá aplikácia, bezbolestná liečba, odpadá riziko prenosu infekcie a alergickej reakcie.
Nežiadúce účinky sa teda prakticky nevyskytujú, môžu sa však vyskytnúť všeobecné príznaky spojené s aplikáciou injekcie, najmä lokálna bolesť po aplikácii, prechodný diskomfort, opuch, hematóm v mieste aplikácie.
Výkon vykonáva lekár špecialista a nie je uhrádzaný zdravotnou poisťovňou.
K dosiahnutiu požadovaného efektu je potrebné sa riadiť radami lekára a tieto dodržiavať. Samotné podanie injekcie A-PRP A HA-PRP zvyčajne netrvá viac ako hodinu a má charakter ambulantného ošetrenia. Bezprostredne pred injekciou je vhodné dodržovať primeraný pitný režim k zabezpečeniu dostatočnej hydratácie, týždeň pred a po podaní injekcie neužívať žiadne protizápalové prípravky. V deň aplikácie je vhodné na ošetrené miesto aplikovaž kryoterapiu alebo zvýšiť jeho polohu a prechodne šetriť, po týždni je môžné začať s rehabilitáciou a fyzikálnou liečbou.
PRP, HA-PRP liečba nie je „rýchlou opravou“, je určená na podporu dlhodobého vyhojenia. Samotný proces PRP, HA-PRP vyžaduje čas a rehabilitáciu. V závislosti od zdravotného stavu pacienta môže byť potrebné podať sériu 1 až 3 injekcií v priebehu roka.
Terapia A-PRP, HA-PRP je solídnou alternatívnou liečbou ako oddialiť alebo nerealizovať operačný zákrok.
PRP a HA-PRP pomáha v akútnej fáze ochorenia, ako aj zabraňuje, alebo spomaľuje prechod ochorenia do chronického štádia.
Autor článku:
Ortopedický lekár, primár lôžkového oddelenia ŠNOP., n.o.
Foto: Envato Elements