Ortopedický magazín logo

Reklama

Bethany Hamilton – pri útoku žraloka prišla o ruku, stále je jednou z najúspešnejších surfistiek

Bethany Hamilton

Bethany Hamilton mala iba trinásť rokov, keď pri útoku žraloka navždy prišla o ľavú ruku. Napriek tomu ďalej išla za svojím snom stať sa profesionálnou surfistkou. Dnes je športovou legendou a šťastnou matkou, ktorá svojím príbehom ukazuje, že ľudská vôľa je nezlomná a chuť do života nekonečná.

Bethany sa narodila a vyrastala na havajskom ostrove Kauai, čo je dostatočný predpoklad na to, aby sa stala profesionálnou surferkou. Jej rodičia v nej odmalička pestovali vzťah k oceánu a prírode. Už od svojich ôsmych rokov stála na surfe a postupne sa začala zúčastňovať na amatérskych súťažiach, ktoré s prehľadom vyhrávala. Bolo jasné, že obrovský talent v spojení s húževnatosťou a odhodlaním jej prinesie závratnú kariéru.

Osudová nehoda

V októbri 2003 si mladá Bethany išla spolu so svojou dobrou kamarátkou zaplávať. Po tréningu oddychovala na surfe s jednou rukou ponorenou vo vode. Z ničoho nič na ňu v tej chvíli zaútočil žralok tigrovaný a ruku jej tesne pod ramenom odtrhol. Šokovaná Bethany však dokázala z posledných síl zakričať o pomoc. Do nemocnice ju priviezli o pár minút neskôr v bezvedomí a so stratou 60% krvi. Jej život visel na vlásku a Bethany dodnes tvrdí, že to že je nažive považuje za zázrak.

Hrdinka napriek všetkému

Zo zranení sa o pár dní dostala a už o mesiac dokázala prekonať strach z vody a opäť sa vrátiť na svoju milovanú dosku. Trvalo jej istý čas, aby na surfe znovu nadobudla potrebnú istotu a naučila sa udržiavať rovnováhu iba s pomocou jednej ruky. Jej nezlomná odolnosť bola taká silná, že už o rok na to vyhrala národné preteky (NSSA National Championships), ktoré odštartovali jej úspešnú profesionálnu kariéru. 

Dnes patrí Bethamy k absolútnej surferskej špičke a svojím životom a pozitívnym prístupom neprestáva inšpirovať druhých. O svojom osude napísala viacero kníh a jej príbeh bol sfilmovaný v snímke Soul Surfer.

V roku 2019 priniesol Netflix dokumentárny film Unstoppable, ktorý približuje jej kariéru, ale aj rodinný život. 

Redakcia

Foto: Instagram Bethany Halmilton

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This