MÝTY MEDICÍNY. DIEL I.: Obezita vždy spôsobí cukrovku. Pravda alebo nie?
MÝTY MEDICÍNY. DIEL I.: Obezita vždy spôsobí cukrovku. Pravda alebo nie?
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už niekoľko rokov opakovane varuje, že obezita už nie je iba problém dospelých pacientov, ale aj tých dospievajúcich a stále viac je prípadov obéznych detí. S obezitou a nadhmotnosťou sú spojené ďalšie vážne ochorenia. Jedným z nich je cukrovka. Je pravda, že obezita vždy spôsobuje cukrovku alebo je to mýtus?
Vo svete je podľa WHO obezita rozsiahlejší problém ako podvýživa. Z posledného merania z roku 2017 realizovanom Eurostatom (Štatistický úrad Európskej Únie) vyšli Slovensku nelichotivé výsledky. Až 54,5 % Slovákov nad 18 rokov trpí obezitou.
Obezita patrí medzi hlavné rizikové faktory, ktoré u pacientov môžu privodiť cukrovku 2. typu.
Môže byť tiež príčinou vzniku syndrómu spánkového apnoe, dny, depresií, niektorých nádorových ochorení, slepoty či ochorení obličiek. Obezita a nadváha sú dva najčastejšie spúšťače chronických chorôb. Obézny pacient má obmedzený pohyb a zúžené možnosti pracovného a spoločenského uplatnenia. V najkritickejších prípadoch ostávajú obézni ľudia prakticky celý čas na lôžku a sú odkázaní na pomoc iných.
Rôzne zdroje uvádzajú, že obézni dospelí pacienti majú minimálne päťkrát väčšiu pravdepodobnosť, že im lekár časom oznámi aj cukrovku.
PRAVIDLO ALEBO MÝTUS
Hovorí sa, že cukrovka je nechceným dieťaťom nadváhy. Je to pravda alebo je to iba mýtus? Pochybovať o prepojení a súvislostiach medzi týmito dvoma zdravotnými problémami netreba. Je ale pravda, že obézny pacient dostane aj cukrovku?
Nie je pravidlom, že by obezita bola priamou príčinou vzniku cukrovky. Nie každý pacient, ktorý trpí obezitou, má alebo dostane aj cukrovku. A naopak, mať cukrovku druhého typu ešte neznamená byť podmienečne obézny.
JE TO MÝTUS
Aj obézny človek má šancu brániť sa pred cukrovkou. Je mnoho faktorov, ktoré nástup tohto ochorenia urýchľujú. Patrí medzi ne nedostatok pohybu, stres, neaktívny životný štýl, fajčenie a pokračovanie v nezdravom stravovaní. Samozrejme, existujú faktory, ktoré pravdepodobnosť cukrovky zvyšujú, ale nevieme ich zvrátiť. Napríklad rodinná anamnéza. Pokiaľ má niektorý z rodičov alebo starých rodičov cukrovku, je väčšia pravdepodobnosť aj u ďalších generácií. Podobne nevieme zastaviť čas. Práve so zvyšujúcim sa vekom sa zvyšuje aj riziko cukrovky. Hranicou má byť vek nad 40 rokov. Výrazne krivka počtu pacientov stúpa po 65. roku života.
Ako poznáte príchod cukrovky?
Skôr ako cukrovku dostanete, predchádza tomu obdobie, kedy telo ešte iba začína mať problém so spracovaním inzulínu. A vám dáva signály. Môžu to byť aj tieto:
Napriek tomu, že pijete dostatok tekutín, často neviete uhasiť smäd.
Trpíte únavou, aj keď máte dostatok spánku.
Často chodíte močiť.
Ste v poslednom čase neustále hladný.
Napriek tomu, že zjete viac, telesná váha vám ubúda.
Ste obézni? Zistite, ako na tom ste
U mužov sa za obézneho považuje taký, u ktorého tuk tvorí viac ako 25 %. U žien je pravidlo zhovievavejšie. Obézna žena má viac ako 30 % tuku z celkového telesného zloženia. Zistiť, či ste obézni alebo nie, môžete aj bez zložitejších vyšetrení. Stačí k tomu využiť známy parameter telesnej hmotnosti (Body Mass Index – BMI). Porovnáva sa hmotnosť človeka v kilogramoch k jeho výške v metroch. Vydelíte hodnotu svojej telesnej hmotnosti (kg) druhou mocninou telesnej výšky (m²).
Vyjadrenie hodnoty BMI
Hodnoty BMI nižšie ako 15,5 sa považujú za podvýživu.
BMI medzi 18,5 – 24,9 predstavuje optimálnu telesnú hmotnosť.
Od hodnoty 25 – 29,9 odborníci upozorňujú na nadhmotnosť.
Obezita začína od BMI 30 a končí pri 39,9.
Pri hodnotách BMI nad 40 ide o ťažkú obezitu, nazývanú tiež morbídna.
Redakcia
Foto: Envato Elements