Prvorodení môžu mať lepšie zdravie, ako ich súrodenci. Tvrdí zaujímavá štúdia zo Švédska
Najnovší výskum poukazuje na zaujímavý fakt, že zo súrodeneckého poradia práve najstarší, teda prvorodení najmenej trpia na srdcové ochorenia. Poradie, v ktorom sa deti narodia, ale aj počet ich súrodencov výrazne ovplyvňuje riziko rozvinutia srdcových chorôb v dospelom živote.
Štúdia, ktorá sa týka takmer 3 miliónov Švédov ukazuje, ako veľmi súvisí zdravie srdca s počtom súrodencov a poradím ich narodenia.
Prvorodení sú najzdravší
Byť prvorodeným spomedzi súrodencov má viacero benefitov. Podľa zaujímavej švédskej štúdie majú muži a ženy s dvoma mladšími súrodencami nižšie riziko smrteľných srdcových príhod, než jedináčikovia.
Na druhej strane však štúdia ukazuje, že prvorodení s troma a viac súrodencami túto výhodu strácajú.
Nikto z nás, samozrejme nemôže zmeniť poradie, v ktorom sme sa narodili. Švédski odborníci, ktorí sa výskumom zaoberali, však podčiarkujú, že rodinná anamnéza nie je iba o genetike. Veľmi dôležitým faktorom sú aj sociálne väzby a vonkajšie vplyvy na úplnom začiatku života.
Bezpečnosť prvého dieťaťa
Znížené riziko úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia podľa štúdie súvisí napríklad aj s tým, že rodičia majú pri prvom dieťati možnosť lepšie sa sústrediť na jeho bezpečnosť a zdravie. Príchod ďalších detí je však komplikácia aj s časového hľadiska. Rodičia už skrátka nemajú toľko priestoru sa venovať každému dieťaťu osobitne.
Mama a otec sa samozrejme snažia mať pod dohľadom všetky deti, no tretie a štvrté deti majú spravidla viac voľnosti. Aj preto je pravdepodobnejšie, že si rozvinú zlozvyky ako fajčenie, či pitie alkoholických nápojov.
Teda zlozvyky, ktoré majú neblahý vplyv na zdravie srdca.
Dôkladná štúdia
Pre potreby výskumu vedci využili rozsiahle zbierky údajov zo švédskych nemocníc. Z údajov viac ako milióna švédskych žien vyplýva, že tie prvorodené majú mierne zníženú úmrtnosť na srdcovocievne ochorenia.
Keď sa však vedci zamerali iba na zdravie srdca bez ohľadu na choroby ciev (ako napríklad vysoký krvný tlak), tak zistili, že riziko srdcového ochorenia u žien s dvoma alebo viac mladšími súrodencami sa zvýšilo až o 17%. Rovnako sa výraznejšie zvýšilo riziko infarktu u prvorodených žien so štyrmi a viac súrodencami.
Podobné závery ukazuje štúdia aj pri mužoch. Prvorodení z dvoch až troch súrodencov mali nižšie riziko úmrtia v súvislosti s chorobami srdca, než jedináčikovia. Prvorodení zo štyroch a viac súrodencov však už mali vyššie riziko srdcovocievnych ochorení.
Prvorodeným sa celkovo darilo lepšie v oblasti srdcových chorôb, než ich mladším súrodencom. Zaujímavosťou tiež je, že riziko ischemickej choroby srdca sa zvyšovalo podľa poradia narodenia a vrcholilo u mužov, korí sa narodili ako piaty v poradí (riziko vyššie až o 23%).
Rozdiel oproti minulým výskumom
Najnovšie zistenia sa líšia od poznatkov, ktoré sme mali doteraz. Švédska štúdia však dokázala vyselektovať niektoré faktory, ktoré doteraz ukazovali na vyššie riziko srdcovocievnych ochorení u prvorodených. Presnejšie údaje teraz ukazujú opačný obraz.
Na druhej strane, aj tu je nutné uznať, že odborníci nemali prístup ku všetkým socioeknomickým údajom pacientov, ktoré takisto výrazne ovplyvňujú dlhovekosť. Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú zdravie srdca a s ktorými štúdia nerátala, je taktiež pôrodná hmotnosť.
Z praxe vieme, že ľudia s nízkou hmotnosťou pri narodení majú s klon k viacerým chronickým ochoreniam a budúcim problémom.
Poznatky, ktoré zlepšia zdravotnú starostlivosť
Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtia na svete. Aj preto je veľmi dôležité vedieť o všetkých faktoroch, ktoré na ich vznik vplývajú. Najnovšia štúdia nastoľuje niekoľko veľmi dôležitých otázok a ukazuje na medzery v našom chápaní dlhovekosti. Aj vďaka nej už dnes vieme, že rodinná anamnéza, vzťahy v rodine, či sociálna situácia v detstve, majú na vývoj kardiovaskulárnych ochorení svoj vplyv.
Možno aj vďaka tejto štúdii sa vás raz váš lekár bude na preventívnej prehliadke pýtať, koľko máte súrodencov a v akom poradí ste sa narodili.
Redakcia, Zdroj: Bmjopen.bmj
Foto: ilustračné, Envato Elements