Ortopedický magazín logo

Reklama

Tím britských vedcov potvrdil spojitosť tehotenských komplikácií s rizikom srdcových chorôb 

Spojitosť tehotenských komplikácií s rizikom srdcových chorôb

Táto štúdia by mohla byť novým základom pre budúcu odpoveď na otázku, prečo mnohé ženy v neskoršom veku bojujú s ochoreniami srdca a mozgu. Najnovšie tím britských vedcov potvrdil spojitosť tehotenských komplikácií s rizikom srdcových chorôb a mozgovej príhody v neskoršom veku. A to rizikom vyšším až dvojnásobne. Tehotenské komplikácie, ako je potrat, preeklampsia, cukrovka v tehotenstve (gestačný diabetes) a predčasný pôrod, súvisia so zvýšeným rizikom srdcových chorôb v neskoršom veku. Naznačuje to analýza, ktorú priniesol recenzovaný lekársky časopis British Medical Journal (BMJ).

Už predchádzajúce výskumy naznačovali, že rizikové faktory špecifické pre ženy môžu súvisieť s kardiovaskulárnymi chorobami a mozgovou príhodou. Chýbala však jasná spojitosť. A dodnes chýba využitie týchto informácií v klinickej praxi.

Tím britských vedcov preto prehľadal 32 recenzií, ktoré hodnotili viac rizikových faktorov počas priemerného obdobia sledovania 7 ‒ 10 rokov. Zverejnil aj systematické prehľady a metaanalýzy, ktoré skúmali súvislosti medzi reprodukčnými faktormi u žien v reprodukčnom veku a ich následným rizikom kardiovaskulárnych chorôb.

Vedci zistili, že až dvojnásobné riziko kardiovaskulárnych následkov majú ženy, u ktorých boli potvrdené tieto faktory:

– užívanie kombinovaných perorálnych kontraceptív (antikoncepcia),

– syndróm polycystických vaječníkov,

– spontánny potrat, mŕtve dieťa,

– preeklampsia (patologické zmeny v cievach),

cukrovka počas tehotenstva,

– predčasný pôrod,

– nízka pôrodná hmotnosť,

– skorá menopauza.

Spojitosť tehotenských komplikácií s rizikom srdcových chorôb

Science Daily píše, že podľa autorov štúdie treba hľadať vysvetlenie v rodinnej anamnéze, genetike, vo váhe, vysokom krvnom tlaku a v hladine cholesterolu. Tiež v možnej chemickej nerovnováhe pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Nepotvrdili však žiadnu súvislosť medzi výsledkami kardiovaskulárnych chorôb a súčasným používaním antikoncepčných prostriedkov obsahujúcich iba progesterón, používaním iných ako perorálnych hormonálnych kontraceptív alebo liečbou plodnosti.

Vedci poukazujú aj na niektoré obmedzenia pri skúmaní dát. Niektoré informácie chýbali, a odpovede poskytnuté pozorovanými osobami v danom čase nezodpovedali otázky, ktoré by dnes kládli autori tejto štúdie. Napriek tomu tvrdia, že dôkazy uvedené v tomto zastrešujúcom prehľade naznačujú, že od menarché (prvá menštruácia) po menopauzu je reprodukčný profil žien spojený s ich budúcim rizikom kardiovaskulárnych chorôb.

Preeklampsia bola spojená až so štvornásobným rizikom srdcového zlyhania.

Podľa recenzovaného časopisu Newslab je preeklampsia (PE) multisystémové ochorenie postihujúce 2 – 8 % všetkých tehotných žien. Je jednou z hlavných príčin maternálnej a fetálnej mortality a morbidity. Celosvetovo PE a s ňou spojené ochorenia ročne spôsobujú smrť 76 000 tehotných žien a počet detí, ktoré zomrú ako následok tohto ochorenia, je ročne podľa Newslab rovnaký.

Redakcia

Zdroje:

British Medical Journal

Science Daily

Newslab.sk

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This