Ortopedický magazín logo

Reklama

Základné príznaky skoliózy

Základné príznaky skoliózy

Skolióza je zakrivenie chrbtice nad 10 stupňov. Je to miesto, kde sa chrbtica krúti a ohýba do strán. Môže postihnúť človeka v akomkoľvek veku, najčastejšie však začína u detí vo veku 10 až 15 rokov. Aké sú jej základné príznaky skoliózy?  

Dôležitosť chrbtice pre človeka 

Chrbtica toho pre človeka robí mnoho. Je to v podstate kanál pre hlavné nervy, ktoré regulujú biologické aktivity v celom tele. Chrbtica podporuje spojenie medzi mozgom a miechou, ktoré sa potom vetví do každého tkaniva a orgánu v tele a takisto slúži na udržiavanie rovnováhy hormónov.

Bez stabilnej a neporušenej chrbtice jednoducho nemôžete dosiahnuť optimálne zdravie. Akúkoľvek dysfunkciu alebo obmedzenie v oblasti chrbtice je preto dôležité čo najskôr riešiť s odborníkom. 

Skolióza a jej varovné znaky

Treba povedať, že chrbtica človeka nie je perfektne rovná. V skutočnosti je zakrivená do tvaru písmena „S“, aby jednotlivé stavce vedeli lepšie a rovnomernejšie rozložiť váhu tela a prijímať rôzne šoky a údery. Aby túto stabilitu chrbtica dosiahla, jedno zakrivenie je v oblasti krku, druhé v krížoch.  

Skolióza je v určitom rozsahu prítomná u každého človeka. Najviac ju môžeme badať v oblasti stavcov Th3 – Th5 (stavce hrudnej chrbtice, ktorých je spolu 12). Je výraznejšia pri státi na jednej nohe, ale aj pri nosení záťaže v jednej ruke. Skoliózu všeobecne delíme na 4 základné stupne, s krivkou rozsahu od 30 ° – 90 ° a s rotáciou od nízkej až po viac ako 30 stupňov.

Medzi základné príznaky skoliózy patrí:

  • viditeľne zakrivená chrbtica,
  • mierne až výrazné naklonenie na jednu stranu,
  • nerovné ramená,
  • jedno trčiace rameno alebo bedro,
  • vyčnievajúce rebrá z jednej strany,
  • zle padnúce oblečenie v dôsledku chybného postoja a iných vyššie spomenutých znakov.

chrbtica model

Ďalšie znaky skoliózy

Skolióza v rodine

Šanca na skoliózu sa do istej miery zvyšuje, ak ňou vo vašej rodine trpí napríklad brat, rodič alebo starý rodič. Podľa výskumov genetika predstavuje 38 % šancu, že „zdedíte“ skoliózu a až 3 z 10 pacientov trpia idiopatickou anamnézou stavu (stav, kedy príčina nie je známa).

Bolesti chrbta

Skolióza vo väčšine prípadov neobmedzuje pohyb ani nespôsobuje priame bolesti chrbta, kým sa zakrivenie nezhorší. To je jeden z dôvodov, prečo je skolióza tak často prehliadaná. Nevysvetliteľné bolesti chrbta môžu byť príznakom skoliózy najmä v dospelom veku a prevažne vtedy, keď sú dlhodobé. Pri zakrivení chrbtica vyvíja tlak na nervy a niekedy aj na celú miechu. To môže spôsobiť bolesť dolnej časti chrbta, slabosť, necitlivosť alebo bolesť dolných končatín.

Únava

Pocit únavy po dlhom sedení alebo státí môže byť príznakom skoliózy. Čím výraznejšie zakrivenia sú, tým ťažšie musia okolité svaly pracovať pre vyrovnané a vyvážené telo, a to spôsobí ich ľahšie opotrebovanie. Závažná skolióza môže navyše vyvinúť tlak na hrudnú dutinu a nakoniec obmedziť schopnosť dýchať, čo môže spôsobiť chronickú únavu.

Ak na sebe alebo svojich blízkych spozorujete akékoľvek príznaky skoliózy, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára. Včasné zistenie môže mať veľký vplyv na výsledky liečby. Diagnóza skoliózy pritom vôbec nemusí skončiť chirurgickým zákrokom. Asi 80 % celkových prípadov nie je vysoko progresívnych a nespôsobí vážne deformácie.  

Peter Barnáš

Zdroje: 

Foto: Envato Elements

Vedecký základ aplikovania korzetov na mieru pri skolióze

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This