Ortopedický magazín logo

Reklama

Inžinieri vyrobili citlivú robotickú ruku, ktorá dokáže hrať hru Super Mario a vyhráva

Inžinieri vyrobili citlivú robotickú ruku, ktorá dokáže hrať hru Super Mario a vyhráva

Tím vedcov z Marylandskej univerzity vyrobil s pomocou 3D tlačiarne mäkkú robotickú ruku. Jej pohyb je natoľko presný a citlivý, že si vie zahrať aj Nintendo. Konkrétne zdoláva známu hru Super Mario Bros. Tento úspech si vyslúžil titulku najnovšieho čísla časopisu Science Advances. Predznamenáva smerovanie v oblasti mäkkej robotiky. Tá sa posledné roky venuje vývoju nových druhov robotov, ktoré namiesto elektriny využívajú skôr vodu alebo vzduch. Sú tak bezpečnejšie a flexibilnejšie pre oblasť protetiky a biomedicínskych technológií. Ich ovládanie je však náročnejšie. 

Kľúčovým prelomom, ktorý sa podaril tímu vedcov, bola schopnosť vyrobiť za pomoci 3D tlače časti mäkkých robotov s integrovanými fluidnými obvodmi v jednom kroku. Predtým každý prst mäkkej robotickej ruky zvyčajne potreboval svoju vlastnú riadiacu jednotku.

Robotická ruka dokáže vytvoriť jemný tlak, vtedy Mario kráča. Pri vyššom tlaku už postavička skáče. Vopred naprogramovaný program ruke pomáha rozlišovať, kedy vytvoriť nízky, stredný, vysoký alebo žiadny tlak. Tak, aby ruka dokázala úspešne ukončiť level tejto hry v časovom limite 90 sekúnd.

Na prekonanie prekážok, ktoré prinášala snaha zapracovania fluidných obvodov, sa tím vedcov obrátil na technológiu „PolyJet 3D Printing“. Predstavte si, ako keď používate farebnú tlačiareň. Ale v tomto prípade ide mnoho vrstiev „atramentov“ z viacerých materiálov naukladaných na seba v 3D.

Vedci si stanovili zábavný cieľ, čo musí robotická ruka zvládnuť.

Mala bez pomoci prejsť prvý level známej hry Super Mario Bros. Zároveň tak priniesli nový štandard toho, čo by mali zvládať tieto roboty. Tím vedcom svoje poznatky šíri v rámci vedeckej komunity. Všetky informácie o vývoji a dizajne tejto technológie zverejňujú na GitHub. Inžinieri veria, že prístup otvorených zdrojov s využitím 3D tlače zlepší dostupnosť obdobných robotov.

V súčasnosti tím skúma využitie ich techník na biomedicínske aplikácie vrátane rehabilitačných prístrojov, chirurgických nástrojov a prispôsobiteľnej protetiky.

Redakcia

Zdroje:

ScienceDaily

University of Maryland

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This