Ortopedický magazín logo

Reklama

Vedci z Univerzity v Georgii: Cukor nie je pre detský mozog prínosom 

Cukor nie je pre detský mozog prínosom

Foto: Envato Elements

Vedci z univerzity v americkom štáte Georgia skúmali vplyv cukru na detský mozog. Výsledok štúdie ukazuje, že vplyv cukru na vývoj detského mozgu nemusí byť pozitívny. Vedecká skupina tvrdí, že denná konzumácia sladených nápojov počas dospievania zhoršuje výkonnosť pri riešení úloh, učení a využívaní pamäti v dospelosti. 

Výskum uskutočnili na skupinách hlodavcov. Pod negatívne výsledky sa môže podľa autorov štúdie podpisovať zmena v baktériách v čreve. Tieto zmeny majú byť vyvolané cukrom a ich výsledkom je zhoršeniu pamäti. Negatívny vplyv baktérie nazývanej Parabacteroides sa potvrdil aj u jedincov, ktorí nikdy nezjedli cukor. Keď vedci obohatili črevá hlodavcov o spomínanú baktériu, u pozorovaných zvierat sa začali objavovať podobné deficity pamäti.

Vyššie dávky cukru alebo baktérie Parabacteroides aplikovanej do tela hlodavcov znamenali vždy zhoršenie pamäťových kapacít.

Rozpoznať nové

Jednej zo skupín mladých hlodavcov podávali k bežnej strave aj 11 % roztok cukru. Ten zodpovedal obsahom cukru sladených nápojov. U týchto mláďat neskôr zistili, že nedokázali v priestore rozlišovať nové predmety a reagovať na ne. Skupina hlodavcov, ktorej nepodávali cukrový roztok, na tieto predmety reagovala.

Rozpoznať staré

Naopak, druhý test bol zameraný na to, aby pozorované zvieratá reagovali na predmety a podnety, ktoré už poznali. Pri tejto úlohe nemal cukor žiadny vplyv na rozpoznávaciu pamäť zvierat.

Autori štúdiu uzavreli s hodnotením, že konzumácia cukru v ranom veku selektívne zhoršuje hipokampálne učenie a pamäť. Okrem toho zvýšená hladina baktérie Parabacteroides v črevách predstavuje nové ohrozenie v ľudskom zdraví. V budúcnosti je podľa vedeckého tímu dôležité zamerať sa na lepšiu identifikáciu špecifických ciest, pomocou ktorých táto signalizácia čreva a mozgu funguje.

Ďalší vývoj by mohol priniesť odpoveď na otázku, aké vnútorné prostredie potrebuje mozog, aby mohol rásť zdravo.

Deti a sladké

Vždy platilo, že najväčšími konzumentmi sladkostí boli deti. Pri sladených nápojoch toto pravidlo už nemusí platiť. Zvlášť v niektorých zemepisných šírkach vedú v konzumácii sladených nápojov dospelí.

Cukor sa však deťom ponúka v každom obchode, na benzínovej stanici… V letných mesiacoch, samozrejme, nemôžeme zabudnúť na kopčeky zmrzliny a nanuky.

Cukor prakticky kričí z regálov v obchodoch s potravinami, najmä pri tých výrobkoch, ktoré sa predávajú deťom.

Myslite na to, že nadmerná konzumácia cukru môže deťom privodiť aj iné zdravotné ťažkosti:

obezita

– srdcové choroby

– zubné kazy

– častejšie infekčné ochorenia

 

Koľko cukru môže zjesť dieťa denne? 

Ideálne by bolo, ak by dieťa prijímalo cukrom iba v podobe zdravej stravy, napríklad z ovocia. Pokiaľ je reč o zákuskoch, čokoládach, lízankách a podobných sladkých dobrotách, tie by mali byť skôr výnimkou ako pravidlom v dennom jedálničku dieťaťa.

Pre deti do štyroch rokov sa odporúča maximálny denný príjem cukru štyri čajové lyžičky.

Redakcia, zdroj: University od Georgia

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This