Ortopedický magazín logo

Reklama

Sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie sa upraví, prezidentka podpísala novelu

Sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie sa upraví

Nová legislatíva má byť účinná od 1. augusta.

Zdravotná dokumentácia pacientov, ktorí sú napríklad v kóme, sa má sprístupniť najbližšej rodine aj bez ich predchádzajúceho súhlasu. Pôjde len o krajnú možnosť pre prípady, keď neexistuje písomné splnomocnenie alebo súhlas. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú v utorok odobrila prezidentka SR Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

„Hlavným cieľom návrhu zákona je umožniť sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie žijúceho pacienta s úplnou spôsobilosťou na právne úkony jeho najbližšej rodine, ak pacient nie je vzhľadom na svoj zdravotný stav (napríklad kóma) schopný splnomocniť na sprístupňovanie údajov zo svojej písomnej zdravotnej dokumentácie ním vybranú osobu ani zvolenej osobe udeliť súhlas na prístup k údajom zo svojej elektronickej zdravotnej knižky,“ píše sa v dôvodovej správe.

Pacient mohol doteraz písomne splnomocniť inú osobu na sprístupňovanie údajov zo svojej zdravotnej dokumentácie vedenej v písomnej forme a udeliť inej osobe súhlas na prístup k údajom zo svojej elektronickej zdravotnej knižky. Bola to však preventívna možnosť. Právna úprava podľa predkladateľov neriešila prípady, keď takýto súhlas neexistuje a dôjde k náhlej hospitalizácii či zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.

Osoba, ktorá bude žiadať o sprístupnenie údajov zo zdravotnej dokumentácie svojej blízkej osoby, ktorej sa náhle zhoršil zdravotný stav, bude musieť po novom preukázať, že jej nebol daný zákaz na sprístupňovanie údajov.

Nový právny inštitút

Novou legislatívou sa má zároveň zaviesť nový právny inštitút zákazu poskytovania a sprístupňovania údajov zo zdravotnej dokumentácie dotknutej osoby, respektíve z jej elektronickej zdravotnej knižky. Rovnako ako písomné splnomocnenie či elektronický súhlas, aj zákaz bude možné kedykoľvek odvolať a má byť súčasťou zdravotnej dokumentácie.

Upraviť sa má aj poskytnutie súhlasu na prístup k údajom zo zdravotnej dokumentácie pri osobách vo výkone väzby a osobách vo výkone trestu odňatia slobody. Osvedčenie podpisu na písomnom plnomocenstve má po novom vykonať ústav.

Nová legislatíva má byť účinná od 1. augusta.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This