Ortopedický magazín logo

Reklama

Na celom svete bolo podaných viac ako 1,5 miliardy vakcín proti COVID-19

Bolo podaných viac ako 1 a pol miliardy vakcín

Geriatrická sestra Jasmin Lasseová podáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 počas očkovania vo vakcinačnom centre v nemeckom Quedlinburgu 14. mája 2021. Foto: TASR/AP

Na celom svete bolo podaných viac ako 1 a pol miliardy vakcín proti koronavíru. To približne po polroku od začiatku masového očkovania. Vyplýva z údajov zhromaždených agentúrou AFP.

Do utorka 16.30 SELČ podali v 210 krajinách a teritóriách po celom svete 1.500.017.337 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Necelé tri pätiny z nich dostali ľudia v troch krajinách – v Číne (421 miliónov dávok), USA (274 miliónov dávok) a Indii (184 miliónov dávok).

Vzhľadom na podiel zaočkovaných obyvateľov je vedúcou krajinou Izrael, kde obe potrebné dávky dostalo už takmer šesť z desiatich obyvateľov. Potom nasleduje Spojené kráľovstvo s vyše 54 percentami obyvateľov, ktorí dostali aspoň jednu dávku vakcíny, Bahrajn s 50 percentami, USA so 48 percentami, Čile so 47 percentami a Uruguaj so 40 percentami.

V podali doteraz približne 200 miliónov dávok týchto očkovacích látok takmer jednej tretine obyvateľov krajín eurobloku.  Jedna z najväčších krajín Únie – Nemecko, má zaočkovaných 37 percent populácie.

Francúzsko zaočkovalo 31 percent obyvateľov, Taliansko 32 percent, Španielsko 33 percent svojich občanov.

Zatiaľ čo dosiahnutie méty polmiliardy podaných dávok vakcín proti covidu trvalo na svete štyri mesiace, ďalších 500 miliónov dávok bolo podaných za necelý mesiac. Podanie ďalšej polmiliardy dávok a dosiahnutie míľnika 1,5 miliardy trvalo len niečo vyše troch týždňov, píše AFP.

Očkovanie proti koronavírusu zatiaľ neprebieha v 11 krajinách

Šesť z nich je v Afrike:

  • Burkina Faso,
  • Burundi,
  • Stredoafrická republika,
  • Čad,
  • Eritrea,
  • Tanzánia.

Ostatnými sú:

  • Vanuatu a Kiribati v Oceánii,
  • Severná Kórea a Turkménsko v Ázii,
  • Haiti v Karibiku.

Vakcíny ako nástrojom politiky

Agentúra AP informovala, že USA poskytnú v priebehu nasledujúcich šiestich týždňov ostatným krajinám sveta ďalších 20 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu. V pondelok to oznámil americký prezident Joe Biden, ktorého citovala agentúra AP. Bidenova administratíva však zatiaľ neoznámila, ako a do ktorých krajín budú vakcíny prerozdelené.

Americký prezident Biden tiež upozornil na to, že na rozdiel od Číny či Ruska USA nebudú vakcíny využívať na zaistenie „láskavostí“ od iných krajín.

Tento oznam prichádza v čase, keď záujem obyvateľov o zaočkovanie proti koronavírusu v USA klesá, pripomína AP. Doteraz tam podľa agentúry dostalo najmenej jednu dávku vakcíny viac ako 157 miliónov Američanov, pričom dvoma dávkami vakcíny bolo preočkovaných zhruba 123 miliónov občanov.

Zdroj: TASR, AFP, AP

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This