Ortopedický magazín logo

Reklama

Ružový október pripomína prevenciu rakoviny prsníka, ponúka viaceré aktivity

Bratislava 14. októbra (TASR) – Ružový október upozorňuje na dôležitosť prevencie pri rakovine prsníka. Počas mesiaca sa tak ženy môžu zúčastniť na prednáškach či vzdelávacích podujatiach, kde si môžu osvojiť samovyšetrenie či návyky pre zdravý životný štýl. Na podporu prevencie naružovo osvetlia viaceré dominanty slovenských miest.

„O téme prevencie je neustále potrebné rozprávať, aby ženy vedeli, že sa nemajú čoho báť v súvislosti s mamografickým vyšetrením, aby rakovina nebola tabu, ale ochorenie, o ktorom vieme stále viac a často je možné ho úplne vyliečiť,“ skonštatovala lekárka a správkyňa pacientskej organizácie Ružová stužka Alena Kállayová.

Koordinátorka onkologických skríningov Národného onkologického inštitútu Jana Trautenberger Ricová poukázala na nízku účasť na skríningovej mamografii. Na Slovenskú má na ňu ročne nárok 350.000 žien. Vlani sa na nej celkovo zúčastnilo 142.121 žien, z toho vyše 50.000 už pociťovalo nejaké ťažkosti. „Je to dôsledkom nedostatočnej starostlivosti žien o zdravie jednak pre strach zo samotného mamografického vyšetrenia, tiež pre obavy z jeho výsledku, čo môže prameniť z nedostatku užitočných informácií o skutočnom význame vyšetrenia,“ upozornila.

Preventívne vyšetrenia, ktoré môžu zachrániť život. Zdroj: www.onkokontrola.sk

 

Na absolvovanie mamografie vyzvali ženy tiež všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku. Mamografia je podľa odborníkov kľúčovým vyšetrením, ktoré môže zachytiť ochorenie vo včasnom štádiu, keď je možné ho úplne vyliečiť. Na Slovensku rakovine prsníka ročne podľahne 900 žien.

Podporu ženám s rakovinou prsníka ponúka občianske združenie Amazonky. „Keď ochoriete, môžete mať podporu okolia, rodiny, priateľov, ale nikto z nich sa nevie vcítiť do toho, čím prechádzate, ako osoba, ktorá prežila to isté,“ uviedla jeho predsedníčka Dominika Kormanová.

Zdroj: TASR/redakcia
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This