Ortopedický magazín logo

Reklama

Rázová vlna má široké využitie: zmierňuje spektrum problémov s pohybovým aparátom

Diagnózy, pri ktorých dokáže efektívne pomôcť terapia rázovou vlnou sú rôznorodé a zďaleka netrápia len športovcov. Jedno však majú spoločné – úľavu od akútnej aj chronickej bolesti. Moderná metóda sa navyše aplikuje takmer bezbolestne a bez nežiadúcich účinkov.

Hoci bola terapia rázovou vlnou do klinickej praxe prvýkrát zavedená na začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia na liečbu močových kameňov, dnes nachádza svoje uplatnenie pri spektre diagnóz aj v ortopédii. Indikovaná je pri akútnych aj chronických bolestiach pohybového aparátu, napríklad pri pätovej ostrohe, prejavoch karpálneho tunela, bolestiach ramena rôzneho pôvodu, úrazoch ako podvrtnutie, vykĺbenie, zlomeniny, či zápaloch šliach, ako sú tenisový a golfový lakeť.

Ako rázová vlna funguje?

„Existuje niekoľko spôsobov generovania rázových vĺn. V praxi sa najčastejšie využíva pneumatický princíp,“ približuje Andrej Kollárik zo spoločnosti MEDATECH, spol. s r.o. To znamená, že projektil v aplikátore, urýchľovaný stlačeným vzduchom, dopadá na aplikačnú hlavicu. „Vzniknutá kinetická energia je daná pohybom a hmotnosťou projektilu a mení sa na akustickú tlakovú vlnu, ktorá je do tkaniva prenášaná cez ultrazvukový gél,“ hovorí.

Prístroje, ktoré sa pri tejto terapii používajú, sa vyrábajú v rôznych prevedeniach a modifikáciách. „Napríklad štvorbarový prístroj so vzduchovým kompresorom je vhodný aj na prenášanie z miesta na miesto v ochrannej taške,“ pokračuje odborník. Pre ambulantné využitie je vhodnejšie zasa zariadenie s pevným kovovým vozíkom a zabudovaným olejovým kompresorom s výkonom 8 barov a výsledným tlakom 5 barov. „Tento variant má stabilnejší výkon aj pri vyššom výstupnom tlaku,“ dodáva A. Kollárik.

Prístroj zameraný na liečbu rázovými vlnami. Zdroj: www.medatech.sk

 

Ako rázová vlna pomáha?

Biologicky účinok rázových vĺn spôsobuje štrukturálne zmeny v mäkkých tkanivách, teda aseptické zápalové tkanivo sa mení na nebolestivé. „V mieste aplikácie sa zvyšuje metabolizmus, stimulujú sa regeneračné procesy v tkanivách, ako aj kostná novotvorba,“ približuje odborník. Rázová vlna dokáže narušiť kalciové depozitá, čo vedie k rozpúšťaniu a vstrebávaniu vápenatých usadenín v tkanivách a šľachách. „Okrem toho sa znižuje svalové napätie a nezanedbateľný je aj analgetický efekt pôsobením na nervové zakončenia,“ dodáva.

Terapia rázovou vlnou. Zdroj: www.medatech.sk

Kedy sa terapia rázovou vlnou využíva?

Ide o tieto indikácie:

⦁ bolesti chrbta
⦁ kalkaneárny osteň / plantárna fasciitída – pätná ostroha
⦁ bolesť ramena s alebo bez zvápenatenia
⦁ achilodýnia – bolesti Achillovej šľachy
⦁ syndróm iliotibiálneho pásového trenia/trochanterická inzerčná tendinitída – bolesti v okolí bedrového kĺbu a stehna
⦁ radiálna/ulnárna humerálna epikondylitída – tenisový a golfový lakeť
⦁ patelárna tendinopatia – bolesti kolien
⦁ skokanské koleno – jumpers knee
⦁ tibiálny okrajový syndróm – bolesti predkolení
⦁ inzerčná tendinitída – bolesti okolo kĺbových úponov všeobecne
⦁ akupunktúra
⦁ spúšťacie svalové body, bolestivé ložiská vo svaloch
⦁ aseptické osteonekrózy – rozpad kosti z výživy alebo po úraze (koleno, zápästie, bedrový kĺb…)
⦁ spúšťacie svalové body – Trigger points
⦁ nehojace sa zlomeniny a iné

Kedy sa terapia rázovou vlnou nesmie použiť:

Ako pri väčšine fyzikálnych terapií, aj pri aplikácii rázovej vlny existujú kontraindikácie, pri ktorých sa terapia nedoporučuje, alebo je na zvážení ošetrujúceho. Sú to:

– porucha zrážanlivosti
– užívanie antikoagulantov
– trombóza
– nádorové ochorenia, pacienti s karcinómom
– tehotenstvo
– akútne zápaly / hnisavé ložiská v aplikovanej oblasti
– deti v období rastu
– terapia kortizonom v čase až 6 týždňov pred prvou aplikáciou

Terapia rázovou vlnou. Zdroj: www.medatech.sk

 

Neinvazívna a bezbolestná

Podľa slov Andreja Kollárika je liečba rázovou vlnou reálnou alternatívou k chirurgickému zákroku, pričom jej úspešnosť je 80 až 90 percent. „Výhodou sú takisto krátke časy ošetrenia, ktoré sa pohybujú medzi piatimi až pätnástimi minútami. Priemerný počet sedení je 6 až 8,“ vysvetľuje odborník benefity terapie.
Bolestivosť zákroku závisí od nastaveného výstupného tlaku a použitého aplikátoru. „Každý transmiter má svoj špecifický výkon a hustotu energie, preto je počas aplikácie možné pri použití výstupného tlaku a frekvencie zmierniť pocit bolesti u klienta,“ pokračuje. Navyše, vzniknutá bolestivosť sa dá eliminovať aj použitím lokálnej kryoterapie. „Netreba sa však obávať, že použitie rázovou vlnou je niečo nepríjemné. V konečnom dôsledku táto terapia prináša úľavu od problémov, pri ktorých nám nepomohli iné terapie,“ uzatvára A. Kollárik.

Autor: Jana Krajčovičová
Foto: Envato Elements, www.medatech.sk

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This