Proteíny ako ochrana pred závažnými chorobami
Zápaly v našom tele môžu vyvolať množstvo chorôb, ako sú napríklad reumatické ochorenia, či spustiť rôzne alergie. Na identifikáciu vážnosti zápalu sa používajú biomarkery na meranie hodnôt proteínov v tele, pomocou ktorých dokážeme vyhodnotiť, predpovedať a určiť vážnosť priebehu ochorenia. Dnes už poznáme mnohé plazmatické proteíny, ktoré pomáhajú identifikovať negatívne zdravotné stavy pacienta.
Základná spojitosť medzi proteínmi a ochoreniami je však aktívnym predmetom skúmania, keďže doposiaľ sa s presnosťou nevie, či zvýšené množstvo určitých proteínov spôsobuje ochorenia, alebo či sa pri ochoreniach zvyšuje množstvo určitých proteínov.
Portál News Medical Life Sciences však priniesol informácie o najnovšej vedeckej štúdii, ktorá nahliada na proteíny nielen ako na ukazovateľ závažnosti ochorenia, ale, naopak, odhalila ochrannú funkciu špecifických proteínov proti vzniku chorôb.
Proteíny chrániace pred ochorením
Vo svojom výskume použili metódu (Mendelian Randomization), ktorá im pomohla priamo identifikovať chorobu podporujúce proteíny a proteíny, ktoré plnia ochrannú funkciu pred vznikom závažných ochorení.
„Pri Mendelian Randomization používame genetické informácie na určenie, či jedinci narodení s vysokou prirodzenou hladinou proteínu budú mať vyššie alebo nižšie riziko vzniku ochorenia. Mendelian Randomization sa často nazýva vlastná klinická štúdia prírody. Jednotlivci sú pri narodení zaobstaraní náhodným genetickým variantom, ktorý by mohol mať vplyv na hladinu proteínových biomarkerov,“ hovorí hlavný vedec výskumnej štúdie, štatistik na oddelení imunológie, genetiky a patológie na Uppsala University Torgny Karlsson.
Skúmali približne sto rôznych proteínových biomarkerov, pri ktorých je potvrdený súvis so zápalovými ochoreniami. Vďaka tomuto výskumu zistili, že „väčšia časť proteínov je prítomná pre ochranu proti ochoreniu než proteínov spôsobujúcich ochorenie“, hovorí Weronica Ek, docentka z Uppsala University. Tiež tvrdí, že to môže znamenať, že u zdravých jedincov sú tieto proteíny prítomné vo zvýšenej hodnote na zabránenie trvalému poškodeniu tkanín.
Tieto zistenia by mohli spustiť novú vlnu umelého prísunu kladných proteínov na prevenciu a liečbu rôznych závažných ochorení, akými sú diabetes, reumatická artritída, osteoartritída, psoriatická artritída či ulcerózna kolitída.
Redakcia
Zdroje:
Foto: ilustračné, Envato Elements