Ortopedický magazín logo

Reklama

Probiotiká môžu pomôcť proti osteoporóze a bakteriálnej vaginóze, tvrdia vedci z Južnej Kórey

Probiotiká môžu pomôcť proti osteoporóze

Kimchi je tradičné kórejské fermentované predjedlo. Foto: Envato Elements

Nedávna štúdia vedcov z Kyung Hee University (KHU) v Južnej Kórei ukazuje nový pohľad na liečivé účinky probiotík. Tvrdia, že probiotiká môžu pomôcť proti osteoporóze aj bakteriálnej vaginóze. Probiotiká, konkrétne ich protizápalové baktérie, ktoré izolovali z tradičného kórejského jedla  kimči, priniesli pozitívne výsledky u pozorovaných samíc myší. Svoje zistenia prezentovali v časopise Journal of Medicinal Food. 

Osteoporóze sme sa na portáli venovali opakovane. Je to ochorenie charakterizované buď úbytkom kostí, resp. kostnej hmoty, prípadne aj zvýšenou lámavosťou kostí. K zlomenine príde takýto pacient už pri slabom narazení končatiny alebo pri menšom údere. V extrémnych prípadoch dokonca aj pri kýchaní. Častejšie sa s osteoporózou stretávajú ženy, najmä vo vyššom veku. Faktormi, ktoré ovplyvňujú, či budete mať osteoporózu, sú genetika, vek, životné návyky, problémy so štítnou žľazou. Osteoporóza môže vzniknúť aj ako dôsledok užívania inej liečby.

Bakteriálna vaginóza je typ zápalu spôsobený nadmerným množením baktérií, ktoré sa inak prirodzene nachádzajú vo vagíne. Tie dobré baktérie zvyčajne prevládajú nad zlými a udržiavajú ich pod kontrolou. Nechránený sex alebo časté sprchovanie môžu túto mikrobiálnu rovnováhu narušiť a podporiť množenie škodlivých baktérií.

Mnohé štúdie popísali prínos probiotík vyplývajúci najmä z ich schopnosti obnoviť mikrobiálnu rovnováhu v čreve. Pretože stav črevnej mikroflóry má významný vplyv na trávenie a imunitnú funkciu.

Vyvážené zloženie dobrých a zlých črevných baktérií je dôležité na zaistenie celkového zdravia. Nesprávny pomer črevných baktérií môže viesť k rôznym chorobám. Okrem obezity aj k srdcovým chorobám, chronickému ochoreniu obličiek a cukrovke 2. typu.

Probiotiká môžu pomôcť proti osteoporóze a bakteriálnej vaginóze

Probiotiká z fermentovaných potravín ponúkajú ženám značné výhody, tvrdí to štúdia tímu z KHU. Naopak, nadmerné množstvo signálneho proteínu (cytokín) vylučovaného zápalovými bunkami, zhoršuje bakteriálnu vaginózu a osteoporózu.

Vedci preto izolovali protizápalové látky Lactobacillus plantarum NK3 a Bifidobacterium longum NK49 z kimči aj zo vzoriek ľudskej stolice. Potom testovali účinky týchto dobrých baktérií na samiciach myší s bakteriálnou vaginózou  a osteoporózou.

Vedci uviedli, že perorálnou sondou podávané protizápalové látky NK3 samotné, alebo v kombinácii s NK49, významne zmierňovali bakteriálnu vaginózu.

Vedci tiež zistili, že liečba protizápalovými látkami Lactobacillus plantarum NK3 samotnými, alebo v kombinácii s NK49, zmiernila osteoporózu a obezitu vyvolanú ovariektómiou (moderný spôsob kastrácie laparoskopickou metódou).

– Zaznamenali aj zvýšenie hladiny vápnika, fosforu a osteokalcínu v krvi.

– Tiež potláčanie priberania na váhe.

Na základe týchto zistení vedci dospeli k záveru, že probiotiká prítomné vo fermentovaných potravinách, ako je kimči, môžu zmierniť bakteriálnu vaginózu a osteoporózu znížením zápalu a reguláciou črevného mikrobiálneho zloženia.

Redakcia

Zdroje:

https://alternativemedicine.news/2021-04-23-probiotic-foods-improve-bone-health-in-women.html#

Foto: Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This