Ortopedický magazín logo

Reklama

Sputnik V by sa mohol používať od júna. Vakcíny Pfizer a Moderna už od 35 rokov

Sputnik V by sa mohol používať od júna

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: TASR-Martin Baumann

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský predpokladá, že Sputnik V by sa mohol používať od júna. Očakáva, že v tom čase ju budú môcť zaradiť do vakcinačného programu. Minister dnes zároveň potvrdil, že vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna sa po novom očkujú ľudia od 35 rokov. 

„Máme ruskou stranou definitívne podpísané stanovisko – súhlas na jej používanie. Zaplatením patričnej sumy sa vakcíny stanú naším majetkom. Predpokladám, že začiatkom júna ich takisto zaradíme do vakcinačného programu,“ povedal minister.

Podľa jeho slov sa aktuálne rieši logistika očkovania Sputnikom V, ako aj sieť vakcinačných stredísk, čo je podľa šéfa rezortu zdravotníctva otázkou jedného až dvoch týždňov. Súhlas na jej používanie podpíše po dohode s vedením štátu. Výsledky testov z Maďarska sú podľa Lengvarského postačujúce.

Tiež povedal, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nemal k tomu výhrady. Dokumenty Slovensko podľa jeho slov nedostalo všetky, ale získalo ich z iných zdrojov.

Zatiaľ budeme mať 200.000 kusov tejto vakcíny. Zodpovednosť za jej používanie by mal prebrať štát.

Inštitútu zdravotných analýz: Epidemiologická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje

Prostredníctvom 6776 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (11. 5.) na Slovensku 404 nových prípadov ochorenia COVID-19. Pribudlo tiež 302 pozitívne testovaných antigénovými testami. Počet obetí sa v dôsledku nového koronavírusu zvýšil o 19.

Priemerne evidujú 650 pozitívne testovaných denne. Pozitivita PCR testov je na úrovni okolo piatich percent. Hospitalizovaných je 1022 pacientov, 132 potrebuje pľúcnu ventiláciu.

Do nemocníc prijímajú približne 80 pacientov denne, lôžka sú vyťažené asi na 56 percent. V stredu o tom informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík.

Prostredníctvom 6776 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (11. 5.) na Slovensku 404 nových prípadov ochorenia COVID-19. Pribudlo tiež 302 pozitívne testovaných antigénovými testami. Počet obetí sa v dôsledku nového koronavírusu zvýšil o 19.

Redakcia, Zdroj: TASR

Foto: TASR-Martin Baumann

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This