Ortopedický magazín logo

Reklama

Posilnenie imunity u detí

Posilnenie imunity u detí

Téma zdravia je v dnešnej dobe pre pandemickú situáciu SARS-CoV-2 gro mnohých diskusií, no ostatné choroby zo sveta s príchodom pandémie nezmizli. Ostali tu aj všetky ostatné ochorenia, naše životy pokračujú a jednou z častých otázok je, ako chrániť deti pred vírusmi a chorobami. Základom je posilnenie imunity u detí. Ako na to? 

Najefektívnejšou prevenciou je vybudovať u detí pevnú imunitu a naučiť ich návykom, z ktorých budú ťažiť celý život. Pri veľkom množstve moderných filozofií sa poďme pozrieť na zopár základných, lekársky overených a zaručených metód budovania imunity u detí. Poďme na to chronologicky.

Dojčenie

Imunita novorodencov nie je ešte dostatočne vyvinutá. Počas prvých troch rokov sa buduje a ustaľuje črevná mikroflóra, ktorá tvorí základ pre celkovú imunitu, a preto je jej prirodzenou kompenzáciou prvých 6 − 12 mesiacov života imunoglobulín G matky, ktorý dieťa prijme cez placentu ešte pred narodením. Materské mlieko je ďalším z faktorov posilňujúcich imunitu dieťaťa vďaka veľkému množstvu imunoglobulínu A, ktorý dieťaťu poskytujú matkine protilátky. Dojčiť sa preto odporúča minimálne prvých 6 mesiacov po narodení.

Hasselbalch so svojím tímom uskutočnili výskum, v ktorom zistili, že 4-mesačné, výhradne dojčené deti, mali badateľne zväčšenú týmusovú žľazu, ktorá je centrálnym orgánom imunitného systému. Táto žľaza je zodpovedná za produkciu T lymfocitov, ktoré sú základnou zložkou nášho imunitného systému.

Okrem iného je materské mlieko bohaté na živiny, ktorými napomáha správny vývin mukóznej membrány čriev a pomáha tak budovať orálnu toleranciu.

Spánok

Leukocyty (biele krvinky) sú podľa rôznych podskupín aktívne v rôznych časoch cirkadiánneho rytmu (24-hodinový cyklus našej bdelosti a spánku). Ako dobre vieme, biele krvinky plnia dôležitú funkciu pri boji proti cudzím látkam a chorobám. Pre správnu rovnováhu v rozličných leukocytoch je dôležité dať telu priestor na ich tvorbu aj kvalitným, pravidelným spánkom.

Pre deti v rôznom veku je ideálna dĺžka spánku rozdielna. Pohybuje sa od 12 − 16 hodín u mladších detí, a v období puberty sa znižuje približne na 10 hodín potrebných na oddych tela. Najdôležitejšie je však dodržiavať pravidelný spánkový režim.

Správne stravovanie

Strava môže pomôcť posilniť, ale aj oslabiť imunitu, preto je veľmi dôležité rozhodovať o jedálnom lístku dieťaťa čo najrozumnejšie. Rozličné živiny pôsobia na imunitný systém priamo, cez zmenu jeho funkcií, alebo nepriamo, prostredníctvom zmien v črevnej mikroflóre. Na kvalitné vybudovanie imunity dieťaťa treba široké spektrum živín.

Zelenina a ovocie sú zdrojom veľkého množstva živín, a preto sa odporúča, aby tvorili veľkú časť jedál, ideálne rozložených počas dňa na viac častí. Zelenina by mala tvoriť približne polovicu všetkých jedál a nemalo by chýbať ani ovocie. Zdravý jedálny lístok by mal obsahovať aj zdroje kalcia, napríklad mliečne výrobky, ale aj zdravé tuky a strukoviny či semiačka.

Obmedzenie jedál s veľkým obsahom cukru, nezdravého tuku a polotovarových jedál je pre imunitný systém dieťaťa tiež veľmi prínosné.

Fyzická aktivita

Minimálna odporúčaná denná aktivita je 1 hodina. Fyzickou aktivitu sa však nemyslí iba cielená aktivita ako konkrétny šport. Deti sa často „vybehajú“ aj pri hre či obyčajnom pobyte v exteriéri. Viac aktivity je lepšie ako menej, pokiaľ, samozrejme, nezasahuje do zdravého režimu dieťaťa. Zvýšená aktivita u detí, ktoré nie sú pravidelnými športovcami, dokázateľne zlepšuje imunitné funkcie a znižuje náchylnosť najmä na ochorenia dýchacích ciest. Do režimu dňa je preto veľmi dôležité zaradiť aj pravidelný pohyb.

Predchádzanie stresu

Tak ako poznáme mnohé spôsoby posilnenia imunitného systému, tak isto je dôležité byť si vedomí faktorov, ktoré u detí znižujú senzitivitu obranných mechanizmov tela. Jedným z najvýraznejších faktorov je stres. Stres telo vyčerpáva a telesná energia určená na ochranu tela je smerovaná do redukcie stresu.

Emma Carlsson, Anneli Frostell, Johnny Ludvigsson a Maria Faresjö vo svojom výskume zverejnenom v The Journal of Immunology potvrdili vzťah nielen medzi stresom a jeho negatívnym vplyvom na imunitu, ale aj to, že dlhodobý stres u detí môže ústiť do vzniku autoimunitných ochorení v neskoršom veku.

Pokiaľ máte obavy o emocionálne prežívanie vášho dieťaťa, poraďte sa s pediatrom.

Základné návyky

V neposlednom rade je dôležité vytvoriť dieťaťu stabilné návyky, ako dodržiavanie správnej a pravidelnej hygieny, či zakrývať si ústa pri kašli alebo kýchaní. Všímať si zdravotný stav dieťaťa a naučiť ho brať do úvahy aj zdravie ostatných zodpovedným prístupom k vlastnej chorobe na zabránenie šíreniu nákazy je tiež spoločensky veľmi prínosné gesto.

Vytvoriť návyky u dieťaťa je veľmi dôležité, pretože nie vždy budete na dosah, aby ste svoje dieťa mohli chrániť. Tieto návyky sa časom stanú automatickými a aj pokiaľ to na prvý pohľad vyzerá komplikovane, časom bude toto správanie podvedomé a nebude nikoho stáť úsilie navyše.

Redakcia

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This