Ortopedický magazín logo

Reklama

Ako vplýva dojčenie na zdravie vás a vášho dieťaťa?

Ako vplýva dojčenie na zdravie vás a vášho dieťaťa?

Foto: Envato Elements

Dojčenie, nazývané aj kojenie, je prirodzené vyživovanie dieťaťa najmä v prvých mesiacoch po pôrode. Dojčenie sa dlhodobo spája s mnohými pozitívnymi účinkami na zdravie dieťaťa a materské mlieko býva často prirovnávané k tekutému zlatu. Viete, aký vplyv má na zdravie dieťaťa a matky?

Materské mlieko predstavuje ideálnu potravu pre vaše dieťa

Materské mlieko obsahuje takmer všetky prospešné látky a výživu, ktoré vaše dieťa potrebuje minimálne počas prvých 6 mesiacov života. Kolostrum, inak nazývané aj mledzivo, je prvé mlieko, ktoré produkujú prsné žľazy matky niekoľko dní po pôrode. Má žltú farbu, hustú konzistenciu a obsahuje dôležité živiny a protilátky, ktoré dieťa potrebuje po opustení bezpečného prostredia matkinho tela. 

Kolostrum takisto prispieva k správnemu rastu zažívacieho traktu. Mnohé štúdie dokazujú, že spolu s rastom dieťaťa sa mení aj zloženie materského mlieka, ktoré sa prispôsobuje tomu, čo aktuálne dieťa potrebuje. Jeden z mála vitamínov, ktorého príjem je odporúčané sledovať a navýšiť je vitamín D.

Vplyv materského mlieka na imunitný systém dieťaťa

Imunoglobulíny sú jednou z hlavných zložiek nachádzajúcich sa v materskom mlieku. Ich úlohou je identifikovať, označiť a následne neutralizovať rôzne hrozby pre ľudské telo, ako napríklad vírusy a baktérie. 

Imunoglobulíny chránia organizmus pred ochorením a vytvárajú ochranné vrstvy v nose, hrdle a v zažívacom trakte. Dojčenie tak prispieva aj k zníženému riziku vírusových ochorení, syndrómu dráždivého čreva, infekcií močových ciest a gastroenteritídy. Dojčenie sa ďalej spája aj s nižším rizikom alergií, ekzémov a zvýšenou efektivitou rôznych vakcín.

Prevencia obezity a cukrovky 2. typu

Výskum Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) potvrdil, že dojčenie je spojené s nižším rizikom nadváhy a cukrovky 2. typu v dospelosti. WHO v tejto štúdii vykonala meta-analýzu pozostávajúcu z 39 samostatných výskumov. Skúmala aj vplyv preventívnych krokov v podobe poskytovania nutričných informácií a cvičenia v porovnaní s dojčením. 

Podľa tejto štúdie má dojčenie vplyv na zníženie možnosti obezity v dospelosti až o 22 %, pričom preventívne opatrenia neuspeli. Pri cukrovke 2 typu ide až o 37 %, ktoré sú porovnateľné s preventívnymi opatreniami.

Môže mať dojčenie pozitívny vplyv na kosti dieťaťa?

Jeden zo známych účinkov príjmu materského mlieka na zdravie dieťaťa je práve posilňovanie kostí a zvyšovanie ich hustoty. Je to však aj jeden z mála vplyvov, ktorý doteraz nebol presvedčivo vedecky dokázaný. 

Vzťah medzi dojčením a vplyvom na kosti je komplexný. Vedci ich doteraz neboli schopní odlúčiť od ostatných faktorov – najmä genetických, hormonálnych, demografických a environmentálnych, ktoré, rovnako ako výživa v podobe dojčenia, majú priamy dosah na stav našich kostí. 

dojčenie a jeho význam pre dieťa a matku
Foto: ilustračné, Envato Elements

Dojčenie znižuje riziko výskytu rakoviny u matiek

V prvej časti článku sme zhrnuli niekoľko výhod dojčenia pre zdravie vášho dieťaťa. O pozitívnych účinkoch na zdravie matky sa v takej miere nehovorí, ale sú rovnako výrazné. Mnohé štúdie potvrdili, že dojčenie môže znižovať riziko rakoviny prsníka a maternice. 

Podľa meta-analýzy, ktorá zahŕňa poznatky 40 štúdií, majú ženy, ktoré svoje deti dojčili, o 30 % nižšie riziko výskytu rakoviny maternice. Ďalej bolo aj dokázané, že čím dlhšie matky dojčia, tým je tento pozitívny efekt výraznejší.

Praktická stránka dojčenia

Pre mnohé matky predstavuje dojčenie praktickú formu výživy dieťaťa. Dojčenie nevyžaduje žiadnu prípravu, je v podstate bezplatné a rýchlejšie ako príprava alternatívnych foriem výživy. Zároveň je to ekologická, bezobalová forma potravy, ktorá podporuje vytváranie vzťahu medzi matkou a dieťaťom.  Dojčenie je aj určitým rituálom, keď majú matky možnosť na chvíľu sa zastaviť a sústrediť sa len na vzájomné prepojenie s dieťaťom.

Hojenie a návrat k predpôrodnej váhe

Po prisatí dieťaťa na prsník matky začne ľudské telo uvoľňovať hormón zvaný oxytocín. Oxytocín, známy aj pod názvom „rýchly pôrod“, je neurotransmiter, ktorý zabezpečuje kontrakcie počas pôrodu, ale aj následné zmenšovanie maternice do pôvodného stavu po pôrode. Vyzdvihované sú jeho terapeutické účinky a v budúcnosti sa spája najmä s využitím vo výskume liečby osteoporózy, cukrovky, rakoviny a iných ochorení.  

Dojčenie mnohí spájajú aj s úbytkom hmotnosti. Aj keď to rozhodne nepatrí medzi priority čerstvých mamičiek, je dokázané, že matky, ktoré svoje deti dojčia, vedia rýchlejšie dosiahnuť svoju predpôrodnú váhu. Produkovanie mlieka je totiž náročný proces, ktorý spaľuje od 300 až do 500 kalórií denne.

dojčenie a jeho význam pre dieťa a matku
Foto: ilustračné, Envato Elements

Dojčenie nie je pre každého

Dojčenie má síce mnoho výhod a pozitívnych účinkov na zdravie dieťaťa a matky, nie je však pre každú ženu. Začiatky môžu byť náročné a sprevádzané sklamaním. Nie každé dieťa je schopné prisať sa matke na prsník. Je to proces, ktorý sa treba najskôr naučiť. 

Dojčenie môže byť aj bolestivé a stresujúce, najmä v prípade, že sa matka rozhodne výhradne kojiť a nestihla mlieko vopred odsať. Vtedy je kŕmenie vylúčne na nej. Matka si počas dojčenia takisto musí dávať pozor na konzumované jedlá. Dieťa môže mať negatívnu reakciu na rôzne potraviny, ktoré treba identifikovať a vylúčiť zo svojho príjmu.

Dojčenie na Slovensku a vo svete

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) bol podiel plne dojčených detí na Slovensku v roku 2018 na konci 1 mesiaca života až 84 %. Tento podiel je skúmaný až do 6 mesiacov života dieťaťa, kde bol evidovaný na hranici 55 %. Toto číslo sa môže zdať prinízke, ale v skutočnosti je najvyšším podielom dojčených detí v 6 mesiaci života od roku 2009, keď tento podiel dosahoval len 45 %.

V porovnaní s globálnym priemerom je Slovensko krajinou s relatívne vysokým podielom dojčených detí. Podľa údajov WHO je globálny podiel detí dojčených v prvej hodine po narodení len 42 %. V rámci 6 mesiacov života tento podiel predstavuje 41 %. Najväčší rozdiel teda zaznamenávame v momentoch tesne po narodení, keď dieťa potrebuje najviac výživy. Práve prvé materské mlieko, kolostrum, ju môže aj zabezpečiť. 

Nie je teda prekvapením, že nielen WHO, ale aj väčšina lekárov podporuje myšlienku dojčenia a snaží sa zvýšiť povedomie o jeho pozitívnych účinkoch. Hypoteticky by sme na základe všetkých už spomínaných výskumov mohli tvrdiť, že nárast podielu dojčených detí môže mať pozitívny vplyv na ich budúce zdravie, zdravie matiek a následne aj na nižšie náklady spojené so zdravotnými úkonmi. 

Redakcia, zdroje: NCBI, KoreaScienceWHO, NCZI

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This