Ortopedický magazín logo

Reklama

Výskum potvrdil vzťah medzi spánkom a hmotnosťou novorodencov

Výskum potvrdil vzťah medzi spánkom a hmotnosťou novorodencov

Portál News Medical Life Sciences priniesol informáciu o vzťahu medzi kvalitou, dĺžkou spánku a hmotnosťou dojčiat. Nový výskum potvrdil, že dojčatá, ktoré majú dlhší, menej prerušovaný spánok, mávajú v menšom počte prípadov nadváhu v prvých šiestich mesiacoch života. Štúdia síce potvrdila iba spojitosť medzi spánkom a hmotnosťou, no vytvorila predpoklad na vzťah príčiny a dôsledku spánku a hmotnosti.

Výskum sa uskutočnil na základe štúdie zameranej na spánkové zdravie v dojčenskom období a ranom detstve Rise and SHINE. Analyzuje vplyv spánku na rast a vývin novorodenca. Táto 5-ročná štúdia sa uskutočnila pod záštitou National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI), ktorý je súčasťou National Institutes of Health. Marishka K. Brown, Ph.D., riaditeľka National Center on Sleep Disorders Research na NHLBI, vyzdvihuje dôležitosť skúmania problematiky na retrospektívne badateľné indikátory chorôb už v ranom detstve. Pokiaľ dokážeme porozumieť prepojeniu rôznych procesov, budeme schopní prevencie proti rôznym ochoreniam. Niekoľko doterajších štúdií potvrdilo vzťah medzi kvalitným spánkom a zlepšením zdravia. Pre deti to znamená znížené riziko obezity a diabetu, ale aj podporu zdravého vývinu, mentálnych či kognitívnych procesov.

298 novorodencov

Na tejto štúdii sa zúčastnilo 298 novorodencov narodených v Massachusetts General Hospital medzi rokmi 2016 a 2018. Na rozdiel od predošlých skúmaní, kde boli dáta zbierané čisto prostredníctvom výpovedí matiek, v tomto prípade sa dáta zbierali pomocou technológie neustále merajúcej spánok dieťaťa počas troch dní v prvom aj v šiestom mesiaci veku dieťaťa. Okrem toho rodič zapisoval spánok, stravovanie, ale aj aktivity, ktoré by mohli vplývať na kvalitu, dĺžku spánku či hmotnosť novorodenca. Na zaznamenávanie hmotnosti boli použité tabuľky pohlavia, veku a hmotnosti podľa World Health Organisation (WHO). Za nadváhu sa tak považuje dieťa nachádzajúce sa v 95 percentile hmotnosti vzhľadom na všetky aspekty, alebo vyššie. Do úvahy sa berú aj prenatálne zdravotné záznamy a sociodemografické faktory.

Výskum doposiaľ potvrdil, že každá hodina kvalitného spánku navyše medzi 7. večernou hodinou a 6. rannou znižuje šance na obezitu o 26 %. Takisto menší počet prebudení počas spánku indikuje znížené tendencie k nadváhe o 16 %.

Autorka štúdie, Susan Redline, M.D., M.P.H., ktorá je okrem iného aj lekárkou v Birmighame a profesorkou spánkovej medicíny na Harvard Medical School, tvrdí, že jej kolegovia prejavili veľký záujem o výskum zameraný na vzťahy medzi vzorcami spánku a hmotnosťou novorodencov. Najväčší záujem prejavili o možné zistenia vyplývajúce z nápravy spánkového režimu u novorodencov s nepravidelnými spánkovými vzorcami. Zistili, že novorodenci, u ktorých sa postupne dostal spánok na 8,8 hodín spánku s menším počtom prerušení, mali nižšiu tendenciu k nadváhe v prvých šiestich mesiacoch života.

Výskum potvrdil vzťah medzi spánkom a hmotnosťou novorodencov

Prečo je kvalitný spánok dôležitý?

V prvom mesiaci trpelo vyše 10 % novorodeneckých participantov nadváhou aj napriek tomu, že počas 6 mesiacoch nadváhu nemali. Pri 6-mesačnom vážení trpelo nadváhou takmer 9 % participantov. Z toho 15 z nich malo pri meraní v prvom mesiaci normálnu hmotnosť.

Odborníci vo výskume predpokladajú, že k týmto výsledkom došlo na základe faktorov, akými sú dojčenie počas prerušenia spánku na upokojenie dieťaťa. Ďalej predčasný prechod na tuhú stravu, vplyv nedostatočného spánku na množstvo energie, a teda aj aktivitu, a zvýšenú potrebu príjmu potravy dieťaťa.

Aj napriek potrebe ďalšieho výskumu na lepšie objasnenie súvisu medzi hmotnosťou a spánkom môžeme na základe tejto štúdie predpokladať, že kvalitný spánok môže byť mocným nástrojom pri prevencii nadváhy v ranom detstve.

Redakcia

Foto: ilustračné, Envato Elements

Zdroj: NEWS MEDICAL

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This