Ortopedický magazín logo

Reklama

Viac ako polovica astronautov trpí bolesťami chrbta, tvrdia odborníci

Viac ako polovica astronautov trpí bolesťami chrbta

Cestovanie do vesmíru je stále častejšie a s touto zvyšujúcou sa frekventovanosťou odborníci predpokladajú aj nárast zdravotných problémov, najmä bolestí chrbta. Viac ako polovica astronautov údajne trpí bolesťami chrbta.

Informácie o predpokladoch výskumníkov z John Hopkins Medicine, zverejnené v časopise Anesthesiology, priniesol aj portál News Medical. Hovorí o doterajších výskumoch zameraných na vplyv cestovania do vesmíru na chrbticu a možnostiach prevencie a diagnostiky bolestí chrbta. Odborníci tvrdia, že ďalšie skúmanie liečby cvičením, s použitím rôznych pomôcok, môže pomôcť aj pri liečbe a prevencii problémov 80 % pozemskej populácie trpiacej podobnými symptómami.

Bývalý plukovník, medik kritickej starostlivosti v John Hopkins, a profesor anestéziológie Steven Cohen, M.D., hovorí o dôležitosti možného vplyvu zistení na pomoc rôznym typom populácie, nielen populácii cestujúcej do vesmíru.

Boľavý chrbát − bežný nízkogravitačný problém

Približne 52 % astronautov vykazuje známky rôznych foriem bolesti chrbta. Táto informácia je založená na retrospektívnej štúdii 722 doterajších letov do vesmíru publikovaných v Aerospace Medicine and Human Performance v roku 2012. Stav bolesti chrbta ako vedľajší účinok vesmírnej adaptácie bol v 86 % prípadoch iba v miernej intenzite, no napriek tomu mal vplyv na kvalitu plnenia úloh astronautov.

Lietanie všeobecne, nielen mimo našej atmosféry, má vplyv na našu chrbticu. Rakúska štúdia univerzity v Innsbrucku ukázala, že takmer polovica vojenských pilotov vrtuľníkov, ktorí zažívajú rôzne preťaženia, zmeny gravitačnej sily, trpia častými bolesťami dolnej chrbtice a sú takmer 3x náchylnejší na lumbálnu herniáciu disku (poranenie mäkkého spojiva chrbtice) oproti bežnej populácii. Astronauti sú 4x viac náchylní na vyskočenú platničku a riziko sa zväčšuje v prvom roku po návrate z vesmíru, na základe štúdie uverejnenej Americkou vesmírnou agentúrou NASA v roku 2010.

Chrbtica vo vesmíre mení svoj tvar

Nie je prekvapením, že výlety do vesmíru často spôsobujú bolesti chrbta, pretože chrbtica má úlohu podpory ľudského tela pri gravitačnej sile, tvrdí Radostin Penchev, M.D. Počas prvých letov do vesmíru výskumníci pozorovali nárast vo výške astronautov až o vyše 7cm. Dôvodom je tvar chrbtice prirodzene vytvarovaný do tvaru „S“, čo umožňuje flexibilne odpružiť gravitačnú záťaž. Pri vystavovaní chrbtice stavu beztiaže sa redukuje esíčkové vytvarovanie. Preto stráca schopnosť odľahčovať pôsobiace gravitačné sily tak efektívne, čo spôsobuje bolesti.

Prevencia a liečba bolestí chrbtice astronautov

Štúdie z minulosti hovoria najmä o vplyve mikrogravitačného napätia a intenzívneho fyzického zážitku hlavne z akcelerácie a vibrácií počas letu rakety. Dôležitým faktorom môže byť aj zmena stravovania, a teda aj výživy tela, ktorá ovplyvňuje zdravie tkanív a ich hojenie. Rokmi sa však štandardizovali rôzne preventívne opatrenia proti bolestiam chrbtice, ako drepy, výpady, cvičenie s rôznymi pomôckami na posilnenie hornej časti tela, či izometria. V súčasnosti majú astronauti dokonca k dispozícii na každej vesmírnej stanici aj stroje a pomôcky na cvičenie.

„Sci-fi filmy popularizovali myšlienku rotujúcich vesmírnych staníc, fungujúcich na princípe centrifúgy na vytvorenie umelej gravitácie. Existuje však omnoho realistickejšia alternatíva,“ hovorí R. Penchev, „a sú ňou špeciálne obleky vyvíjajúce na svalstvo podobný tlak, akým na ľudské telo pôsobí gravitácia.“

Funguje na podobnom princípe ako guma natiahnutá od ramien po bedrové kosti s cieľom zapojiť svalstvo bežne využívané na vzpriamený postoj počas pobytu na zemi. Štúdie ukázali, že tieto praktiky pomohli zredukovať bolesti chrbta astronautov až o 85 %. Ďalšími využívanými metódami prevencie sú výživové doplnky na doplnenie najmä vitamínu D a príjmu kalórií, elektrostimulácia svalstva, masáže, odporové cvičenia a podtlakové zariadenia.

R. Penchev spolu s S. Cohenom a ich tímom veria, že jedným z kľúčových aspektov prevencie je neustále zlepšovanie vesmírnych raketoplánov na redukciu nežiaducich vibrácií plynúcich z letu, vplývajúcich na zdravotný stav pasažierov.

Redakcia

Foto: ilustračné, Envato Elements

Zdroj: News Medical

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This