Ortopedický magazín logo

Reklama

Obuv sa má prispôsobiť tvaru chodidla dieťaťa

Obuv sa má prispôsobiť tvaru chodidla dieťaťa

V súvislosti so začiatkom nového školského roka je veľmi dôležitý výber obuvi pre dieťa, ktorá sa má prispôsobiť tvaru jeho chodidla. Upozornila na to vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade. Akú obuv vybrať?

„Nesprávna obuv môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť deformity, trvalo poškodiť kostru chodidla, alebo aj prispieť k vývoju skoliózy,“ upozornila Hamade. Detské topánočky alebo prezúvky majú mať vo všeobecnosti pevnú pätu, a zároveň dostatočne mäkkú a ohybnú podrážku pod prstami a strednou časťou chodidla.

„Pre správny rast kostí je veľmi dôležité, aby malo dieťa dostatok miesta pre prsty. Pri výbere prezuviek do školy dajte prednosť takým, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov, napríklad z usní a textilu. Sú mäkké, priedušné, absorbujú vlhkosť, nedráždia kožu a prispôsobia sa tvaru chodidla,“ zdôraznila odborníčka. Nevhodnými materiálmi sú podľa nej koženka či plast. „Obuv z nich sa ťažko prispôsobuje tvaru chodidla, je tvrdá, nepriedušná, nedokáže odvádzať vlhkosť z povrchu kože, a tak môže spôsobiť napríklad plesňové ochorenia,“ uviedla Hamade.

Pre detskú topánočky podľa odborníčky platí, že čím ľahšia, tým lepšia. Pre najmenšie deti je najvhodnejšia nízka členková obuv, šnurovacia alebo uzatvárateľná textilným pásikom, respektíve na zips, podpätky by mali byť čo najnižšie. Zároveň zdôraznila, že prezuvky nie sú to isté čo obuv do telocvične. V interiéri je vhodná ľahká vzdušná, pre menšie deti s remienkom alebo so šnúrkami a pre odpočinok je určená športová obuv.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This