Ortopedický magazín logo

Reklama

Čašníci, zdravotné sestry, predavačky: rizikové skupiny pre deformity nôh a bolesti chrbta

Nohy máme iba dve a nosia nás celý život. Preto by sme sa o ne mali starať a nepodceňovať akýkoľvek signál bolesti alebo diskomfortu. Dobrý pozor by si mali dávať najmä zdravotné sestry, čašníci, predavačky a každý, kto musí vo svojej práci stáť celý deň na nohách. Viete, ako bezpečne predchádzať deformitám nôh a bolestiam chrbta?  

Neprimeraná záťaž

Bolesti nôh a chrbta sú bežným problémom našej populácie a majú negatívny vplyv na fyzické funkcie a kvalitu života. Celodenné státie spôsobuje, že dolné končatiny sú neprimerane namáhané a nedostatočná starostlivosť či oddych môžu vyústiť do opakovaných problémov.

Čo začína tŕpnutím nôh a bolesťami chodidiel, môže prejsť do rôznych opuchov, kŕčových žíl či nebodaj trombózy. Až 60 % ľudí na Slovensku trpí chronickým žilovým ochorením (CHVO), s ktorým potom musia bojovať celý život. Nemáte na výber a celý deň stojíte na nohách? Možno vám naše rady pomôžu.

Základom je vhodná obuv

Výber správnej obuvi je prvým krokom, ak trávite hodiny na nohách. Topánky alebo šľapky zo zlého materiálu s nekvalitným tvarom a príliš nízkou podrážkou takmer určite povedú k ortopedickým problémom a bolestiam chrbta. Vaša pracovná alebo zdravotná obuv by preto mala mať:

  • správnu veľkosť, aby sa vám nohy dostatočne prekrvili,
  • podrážku vysokú 2 až 4 cm,
  • ideálny tvar, aby sa chodidlo pri státi a chodení správne tvarovalo a nevznikali deformity,
  • protišmykovú podrážku,
  • vhodnú ortopedickú vložku pre podporu klenby,
  • materiál, ktorý dýcha ( v prípade, že musíte v práci nosiť uzavretú obuv).
Ortopedické vložky, Zdroj: Envato Elements

Kvalitná ortopedická obuv zabráni vzniku deformít, podporí správny vývoj tvaru chodidla, tvarovanie klenby a zbaví vás bolestí chrbta či krku. Zmeníte držanie tela a kĺby sa vám takisto poďakujú. 

Dnešná zdravotná obuv, to už nie sú len anonymné biele sandále alebo šľapky. Na výber máte aj zdravotné lodičky alebo čižmy, ktoré sú vhodné najmä pre dámy. Podľa Americkej podiatrickej lekárskej asociácie (APMA) až 71 % žien, ktoré nosia lodičky na vysokých opätkoch tvrdí, že im spôsobujú bolesť. Najviac bolesti ďalej spôsobujú bežecké topánky, tzv. barefoot (27 %), vysoké čižmy na opätku (26 %), flip-flopy (23 %) a balerínky (23 %).  

Relaxujte

Dlhodobé státie spôsobuje, že sa vaše dolné končatiny nedostatočne prekrvia. Po návrate z práce si preto doprajte dostatok času na cielený relax. Sadnite si a vyložte si nohy. Podložte si ich napríklad vankúšom, aby ste ich čo najviac prekrvili. 

Ak máte príležitosť, doprajte si masáž. Navštívte raz za týždeň masážny salón alebo si sami niekoľko minút aplikujte masážny krém. Nohy majú radi vodu a striedanie teplej a studenej. Teplá voda vaše končatiny prekrví a upokojí, studená zas zmierni prípadné opuchy a zápaly. 

Doprajte si aktívny oddych

Ťažkým a unaveným nohám predídte aj aktívnym životným štýlom. Pravidelný tréning alebo aspoň dlhé prechádzky podporia svalovú pumpu a žilný návrat. Málokto si uvedomuje, že práve ochorenie žíl je závažná celoživotná, zápalová a progresívna choroba. Počiatočné štádiá berú ľudia na ľahkú váhu alebo ich úplne ignorujú.

Úspešne sa týmto problémom môžete vyhnúť aj športom, pri ktorom sa pravidelne napínajú svaly dolných končatín. Vyskúšajte plávanie, bicyklovanie, beh a klasickú chôdzu. Dávajte si pozor na posilňovanie, pretože nesprávna technika cvikov môže mať negatívny vplyv na chlopne v žilách.

Muž relaxuje a športuje. Zdroj: Envato Elements

Čo ešte môžete urobiť?

Ak sa nachádzate v rizikových skupinách a patríte medzi tých, čo na nohách trávia v zamestnaní neprimerane veľa času, skúste aj nasledovné tipy:

  • robte si pravidelné prestávky – naplánujte si svoj pracovný čas tak, aby ste si pomedzi prácu mohli robiť pravidelné prestávky. Počas nich si na chvíľu sadnite, vyložte si nohy, spravte niekoľko rýchlych drepov alebo si inak precvičujte končatiny,
  • upravte si pracovisko podľa seba – v prípade, že je to možné, upravte si svoje bezprostredné pracovné prostredie tak, aby sa vám čo najlepšie pracovalo a vaše dolné končatiny trpeli čo najmenej. Častejšie používajte stoličku, striedajte sa s kolegami pri pracovných činnostiach a podobne,
  • pite veľa vody – a jedzte stravu bohatú na vlákninu. Pri nedostatku vody v tele krv hustne a jej prúdenie je tým pádom sťažené. Čím vic pijete, tým sú vaše žily a cievy priechodnejšie.  
  • cvičte aj počas práce – priamo počas pracovného výkonu môžete striedavo napínať lýtkové svaly, prestupovať na mieste alebo krúžiť členkami. Podporíte tým svalovú pumpu a zlepšíte krvný obeh. 
  • prechádzajte sa naboso – ale ideálne až po pracovnej dobe. Chôdza po tráve je veľmi príjemná, stimuluje nervové zakončenia na chodidle a rozbehne celý obehový systém. 

 

Redakcia, zdroj: Americká podiatricka lekárska asociácia (APMA)

Foto: Envato Elements  

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This