Ortopedický magazín logo

Reklama

Najviac prípadov kliešťovej encefalitídy za 20 rokov. Minulý rok bol podľa ÚVZ rekordný

Najviac prípadov kliešťovej encefalitídy za 20 rokov

Kliešť dokáže prenášať niekoľko ľudských ochorení. Foto: Envato Elements

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v roku 2020 zaznamenal 184 prípadov kliešťovej encefalitídy. Je to najviac prípadov kliešťovej encefalitídy za 20 rokov. Dôvodom môže byť pandémia, počas ktorej ľudia trávili viac času v prírode. Informovala o tom Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ.

„Súvisieť to môže s pandemickou situáciou, ľudia trávili podstatne viac času v prírode. Rastúci trend výskytu ochorenia však sledujeme už dlhodobo,“ uviedla epidemiologička Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Banskej Bystrici.

V minulosti bola najviac riziková oblasť Trenčianskeho kraja a Považie. Za ostatné roky najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy hlási Banskobystrický a Žilinský kraj. Podľa ÚVZ to pravdepodobne súvisí so zmenou klimatických podmienok, pre ktoré sa kliešte posúvajú na sever, ako aj do vyšších nadmorských výšok nad 1000 metrov nad morom.

Typický klinický priebeh kliešťovej encefalitídy je dvojfázový

  1. Jeden až dva týždne od prisatia kliešťa nastáva prvá fáza, ktorej príznaky sú nešpecifické, prípadne podobné chrípke, ako horúčka, a bolesti tela.
  2. V druhej fáze dochádza k „zápalu mozgu“, ktorého príznaky bývajú stuhnutosť šije, bolesti hlavy, zvracanie a svetloplachosť.

Špecifická liečba kliešťovej encefalitídy neexistuje. Ochoreniu sa dá najspoľahlivejšie predísť očkovaním. „Očkovanie proti ochoreniu je preto možné realizovať celoročne, aj keď ideálne je začať očkovanie počas zimných mesiacov pred sezónnou aktivitou kliešťov,“ vysvetlila Kerlik.

Kliešť dokáže prenášať niekoľko ľudských ochorení. Ide o vírusy patriace do rodu Flavivírus.

Patria medzi ne: 

  • vírus kliešťovej encefalitídy,
  • vírus hemoragickej horúčky Omsk,
  • vírus chorej lupiny,
  • vírus Powassan,
  • nairovírus (vírus hemoragickej horúčky Krymsko-Kongo),
  • koltivírus (vírus Eyach).

Všetky tieto vírusy spôsobujú viac alebo menej závažné neurologické ochorenia a niektoré sú zodpovedné aj za hemoragickú horúčku. Väčšina z týchto vírusových patogénov je klasifikovaná ako látky biologickej bezpečnosti úrovne 3 alebo 4, a preto boli niektoré z nich klasifikované Centrami pre kontrolu a prevenciu chorôb v kategórii A-C potenciálnych látok proti bioterorizmu. Ich schopnosť spôsobiť závažné ochorenie u človeka znamená, že s týmito vírusmi, ako aj s akýmikoľvek klinickými vzorkami, u ktorých existuje podozrenie, že ich obsahujú, je potrebné zaobchádzať so špecifickými a prísnymi preventívnymi opatreniami.

Redakcia

Zdroje:

TASR

PubMed.gov

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This