Ortopedický magazín logo

Reklama

SLK a ZAP: Výzva MZ v súvislosti s odmenami pre zdravotníkov je nevykonateľná

SLK a ZAP: Výzva MZ je nevykonateľná

Výzva Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v súvislosti s odmeňovaním zdravotníckych pracovníkov v prvej línii a červenej zóne je nevykonateľná, upozornili na to Slovenská lekárska komora (SLK) a Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP).

Rezort mal požiadať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti o kópiu dokladov, ktoré preukážu, že pridelené finančné prostriedky poukázali na účet zdravotníckeho pracovníka. Odmeny sa však vyplácali spolu so mzdou. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská.

SLK a ZAP sú presvedčení, že zaslanie elektronického formulára do Národného centra zdravotníckych informácií, v rámci ktorého poskytovateľ čestne vyhlasuje, že poskytnuté finančné prostriedky použil v súlade s ich účelom, je dostačujúce,“ uviedli organizácie v spoločnom vyhlásení.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti podľa Závodskej v zmysle pokynov MZ SR odmenu zúčtovali a uhrádzali zdravotníckym pracovníkom v najbližšom výplatnom termíne po pripísaní finančných prostriedkov od ministerstva. Zamestnancom odmeny uhrádzali v jednej platbe spolu so mzdou za príslušný kalendárny mesiac.

„Z bankových a mzdových výpisov tak nie je možné určiť, aká časť z vyplatenej sumy zamestnancovi pripadá na mzdu za prácu a aká časť na odmenu za výkon práce v prvej línii, a zároveň aká časť dotácie bola použitá na úhradu odvodov. Okrem toho v prípade poskytnutia údajov o výške mzdy zamestnanca bez jeho súhlasu by poskytovatelia konali v rozpore s GDPR,“ argumentujú SLK a ZAP.

TASR v stredu (28. 4.) popoludní požiadala o stanovisko Ministerstvo zdravotníctva SR, rezort dosiaľ nereagoval.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This