Ortopedický magazín logo

Reklama

Joga môže pomôcť pri liečbe úzkosti, dokazuje nová štúdia 

Joga môže pomôcť pri liečbe úzkosti

Odborný portál Science Daily priniesol štúdiu, ktorú viedli vedci z NYU Grossman School of Medicine. Tvrdí, že joga môže byť pre generalizovanú úzkostnú poruchu výrazne účinnejšia ako štandardné vzdelávanie v oblasti zvládania stresu. Inak povedané, joga môže pomôcť pri liečbe úzkosti a podobných ťažkostiach. Zároveň vedci uvádzajú, že nedosahuje účinnosť kognitívnej behaviorálnej terapie (CBT). Tá pomáha pacientom identifikovať negatívne myslenie a lepšie reagovať na výzvy. 

Vedúca autorka štúdie a profesorka na psychiatrickej klinike NYU Langone Health Naomi M. Simon, MD pre Science Daily uviedla, že „generalizovaná úzkostná porucha je veľmi častý stav, napriek tomu mnoho ľudí nie je ochotných alebo prístupných na liečbu založenú na dôkazoch“.

Nové objavy podľa autorky štúdie ukazujú, že joga, ktorá je bezpečná a široko dostupná, môže zlepšiť príznaky u týchto pacientov a môže byť cenným nástrojom v celkovom liečebnom pláne.

Na štúdii sa zúčastnilo 226 mužov a žien s generalizovanou úzkostnou poruchou. Boli náhodne rozdelení do troch skupín. Podrobili ich buď kognitívnej behaviorálnej terapii (CBT), cvičeniu jogy alebo vzdelávaniu v oblasti zvládania stresu, čo je štandardizovaná technika kontroly.

Po troch mesiacoch sa zistilo, že CBT aj joga sú pri úzkosti výrazne účinnejšie ako techniky na zvládanie stresu. Konkrétne 54 percent z tých, ktorí cvičili jogu, splnili kritériá odpovede na zmysluplné zlepšenie symptómov, v porovnaní s 33 percentami v skupine zameranej na štandardizované techniky. Z pacientov liečených CBT splnilo tieto kritériá na zlepšenie symptómov až 71 percent.

Po šiestich mesiacoch sledovania však zostala odpoveď CBT výrazne lepšia ako stresová výchova (kontrolná terapia), zatiaľ čo joga už nebola výrazne lepšia. To naznačuje, že CBT môže mať silnejšie a dlhodobejšie účinky znižujúce úzkosť.

– Cvičenie jogy zahŕňalo počas spomínanej štúdie cviky na držanie tela, dýchacie techniky, relaxačné cvičenia, teóriu jogy a meditáciu.

– Skupina, ktorú vzdelávali v odbore zvládania stresu, absolvovala prednášky o fyziologických, psychologických a lekárskych účinkoch stresu. Rovnako o spojitosti úzkosti s užívaním alkoholu a fajčením. Tiež o dôležitosti pohybu a zdravej výživy. Súčasťou zadania boli aj domáce úlohy. Aj tie spočívali v počúvaní vzdelávacích materiálov o strese, výžive a životnom štýle.

Môže joga pomôcť pri liečbe úzkosti?

Na lepšie znázornenie, generalizovaná úzkostná porucha ovplyvňuje podľa odhadov životy 6,8 milióna Američanov. Podľa autorov štúdie patrí medzi bežné, zhoršujúce sa a nedostatočne liečené stavy. Štúdia ukázala, že minimálne z krátkodobého hľadiska by joga mohla byť alternatívou na zlepšenie stavu týchto pacientov.

Ďalší výskum by sa mal zamerať na pochopenie toho, ako pomôcť poskytovateľom terapie jogou v ideálnom nastavení liečby spomínaných pacientov.

Redakcia, Zdroje: 

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200812144124.htm

https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2769486

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This