Ortopedický magazín logo

Reklama

Psychofyziologická koherencia alebo súlad tela a mysle, ktorý lieči

Psychofyziologická koherencia alebo súlad tela a mysle, ktorý lieči

Foto: Envato Elements

Psychofyziologická koherencia, teda univerzálny súlad medzi srdcom, mysľou a telom je vnútorný funkčný režim, ktorý má trvalé priaznivé účinky na ľudské zdravie. Ide o stav harmónie a celistvosti ľudského organizmu, ktorý je možný dosiahnuť cielenou a sústredenou činnosťou.

Väčšina z nás intuitívne rozpoznáva pocit prežívania harmonického stavu, ktorý môžeme charakterizovať ako prežívanie jednoty svojho srdca, mysle a tela. Stav koherencie je priamo spojený nielen so zvýšenou intuíciou, so zlepšením zdravotného stavu, či kognitívnych funkcií. Súlad tela a mysle znižuje stres, zvyšuje našu odolnosť a ochraňuje nás pred viacerými ochoreniami.

Pozitívne emócie ako liek

Množstvo psychologických teórií sa v minulosti zameriavalo na potrebu eliminovania negatívnych emócií. Relatívne malá pozornosť však bola až doteraz venovaná výhodám a vplyvu pozitívnych emócií na celkové zdravie človeka. Pričom najnovšie štúdie celkom jednoznačne ukazujú, že práve pozitívne emócie vedú k jasne merateľnému pozitívnemu vplyvu na organizmus a jednoznačne uľahčujú regeneračné procesy v tele.

Základom psychofyziologickej koherencie je načúvanie srdca, ktoré funguje ako filter na negatívne vplyvy, podnety, či emócie. V ťažkých a stresových situáciách by sme do rozhodovania mali okrem rozumu zapájať aj naše srdce, ktoré nám často dokáže napovedať oveľa lepšie. Na dosiahnutie koherencie v stresových situáciách už dnes existuje viacero overených techník.

Ako sa rýchlo a dobre rozhodnúť

Základom techniky Freeze-frame je vedomé potlačenie stresového pocitu a pozostáva z 5 základných krokov:

  1. Rozpoznajte stresový pocit a zastavte jeho šírenie.
  2. Usilujte sa, aby ste sa sústredili a nasmerovali emócie do oblasti svojho srdca. Na túto oblasť sa zamerajte aspoň na 10 sekúnd.
  3. Spomeňte si na šťastné chvíle svojho života a sústreďte sa na pocity, ktoré vo vás tieto spomienky vyvolávajú.
  4. V momente tohto naladenia sa opýtajte svojho srdca, ktoré riešenie momentálnej situácie je najlepšie? Ako reagovať tak, aby som v budúcnosti predišiel ďalšiemu stresu?
  5. V momente pokoja a symbiózy sa rozhodnite pre najlepšie riešenie. Počúvajte srdce a vyhnite sa negatívnym emóciám.
Psychofyziologická koherencia alebo súlad tela a mysle, ktorý lieči
Foto: ilustračné, Envato Elements

Pozitívna energia, ktorá vychádza priamo zo srdca

Pri technike s názvom Heart Lock-in sa v stresovej situácii spoľahnete na tzv. srdcovú inteligenciu a to v 3 jednoduchých krokoch:

  1. Aj v tomto prípade sústreďte svoju energiu na srdce a na jeho pokojný, nemenný pohyb. Môžete s jeho tlkotom zosúladiť aj vaše dýchanie.
  2. Po prvotnom sústredení sa zamerajte na lásku a pozitívnu energiu. Predstavte si, že vychádzajú z vášho srdca a šíria sa do celého tela.
  3. Túto energiu následne zo svojho tela šírte aj na ostatných ľudí v miestnosti.

Táto technika je vynikajúcou pomôckou v napätých situáciách, v ktorej strácame hlavu a triezvy úsudok.

Okamžité skrotenie emócií

Technika Cut-thru je vyvinutá s cieľom pomôcť nám zvládať návaly emócií. Poskytuje nám možnosť „prestrihnúť“ zložité a hlboko zakorenené emócie, ktoré nám často bránia v jasnom úsudku. Aj táto technika má 3 základné kroky:

  1. Uvedomte si, aký dojem na vás problém, pred ktorým stojíme, vytvára. Sústreďte sa na svoje pocity.
  2. Predstierajte objektivitu. Na chvíľu sa tvárte, že problém, pred ktorým stojíte, sa týka niekoho iného. Akú radu by ste dali druhému človeku? Pravdepodobne by ste sa ho snažili upokojiť a uistiť ho, že všetko bude v poriadku.
  3. V tejto chvíli sa sústreďte na zmätočné emócie a obavy a prineste ich bližšie k srdcu. Tu nastáva upokojenie. Hlava aj srdce sú v symbióze.

Potlačenie stresu a psychohygiena

Vyššie spomínané techniky sú navrhnuté na docielenie psychofyziologickej koherencie v náročných situáciách. Na snahu o potlačenie stresu a psychohygienu by sme však nemali zabúdať ani počas bežného dňa. Nemusíme pripomínať, že nízky alebo žiadny dlhodobý stres je extrémne prospešný pre celý náš organizmus, vrátane muskuloskeletálneho systému. Tu je pár tipov, ako sa vyrovnávať s každodenným stresom, ktorý do nášho života prináša stále zvyšujúce sa tempo sveta okolo nás:

  • Zložité úlohy v práci vnímajte ako príležitosť na osobný rozvoj, ale aj ako skvelú šancu sa niečo naučiť. Tento prístup vás ochráni pred zbytočným stresom.
  • Ak ste si svoju úlohu splnili, doprajte si pochvalu a náležitú odmenu.
  • Chyby a omyly vnímajte ako podnety k rozvoju a posúvaniu sa. Najlepšie sa učíme práve na svojich vlastných zlyhaniach.
  • Každé náročné obdobie v práci si kompenzujte obdobím oddychu a voľnejšieho tempa.
  • Nepodceňujte únavu.
  • Dbajte o dostatočný a plnohodnotný spánok.
  • Nebojte sa nájsť si nový koníček. Niečo, čo ste v živote nerobili.
  • Na vlastných chybách sa nebojte smiať. 
  • Dodržujte pitný režim a jedzte vyváženú stravu. Vďaka zdravému telu sa budete aj lepšie cítiť.
  • Pravidelný pohyb lieči a vyvetrá vám hlavu. Nezabúdajte naň.

Redakcia

zdroj: hearthmath.org, researchgate.net

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This