Ortopedický magazín logo

Reklama

Izrael: Indickú mutáciu našli medzi zaočkovanými 

Izrael: Indickú mutáciu našli medzi zaočkovanými 

Príbuzná obete, ktorá podľahla ochoreniu COVID-19, smúti v krematóriu v indickom meste Džammú v piatok 30. apríla 2021. Foto: TASR-AP

Izrael hlási, že indickú mutáciu našli medzi zaočkovanými novonakazenými osobami. Zaznamenali už desiatky prípadov výskytu indického variantu koronavírusu SARS-CoV-2, informoval na svojej webovej stránke denník Haaretz. Indickí vedci vyzvali premiéra Naréndru Módího, aby jeho vláda zverejnila dáta o šírení nového koronavírusu, ktoré by im umožnili zachrániť ľudské životy. Od začiatku pandémie India zaevidovala už viac ako 18 miliónov infikovaných a vyše 200.000 úmrtí.

Indický variant vyvoláva znepokojenie v súvislosti s dvoma mutáciami na jeho tzv. proteínovom hrote. Tie môžu spôsobiť jeho väčšiu odolnosť voči existujúcim vakcínam. Izraelské ministerstvo zdravotníctva do štvrtka potvrdilo 41 nových prípadov indického variantu vrátane štyroch osôb, ktoré boli proti ochoreniu COVID-19 zaočkované. 

Spomedzi nakazených sa 24 nedávno vrátilo zo zahraničia a zvyšných 17 sa infikovalo už v Izraeli. Je medzi nimi 21 cudzincov a päť detí v školskom veku.

Izrael minulý týždeň zakázal vstup do krajiny turistom prichádzajúcim z Indie pre obavy zo šírenia nového variantu koronavírusu, ktorý v Indii aktuálne spôsobuje vysoké počty mŕtvych a nakazených. Izraelské úrady plánujú v tejto súvislosti zaviesť i ďalšie opatrenia, píše Haarec (Haaretz.com).

Indickí vedci žiadajú dáta

Indickí vedci vyzvali premiéra Naréndru Módího, aby jeho vláda zverejnila dáta o šírení nového koronavírusu, ktoré by im umožnili zachrániť ľudské životy.
Ako uvádza denník The Guadian, reakciu indických úradov na pandémiu sprevádza nedostatok údajov o šírení vírusu. Autori on-line výzvy, ktorú podpísalo viac ako 350 vedcov, žiadajú vládu, aby zverejnila údaje o sekvenovaní nových variantov koronavírusu, testovaní, uzdravených pacientoch a aj o tom, aké sú vedľajšie účinky vakcín.

Podrobnejšie údaje o testovaní nie sú podľa signatárov prístupné nielen pre odborníkov z mimovládneho sektora, ale dokonca aj pre niektorých vládnych zamestnancov. Okrem toho modelovanie predpovedí vývoja epidemickej situácie vykonávali vládou menovaní odborníci s nedostatkom informácií.

Vedcom sa tiež nepodarilo získať informácie, ktoré by im umožnili predpovedať, koľko bude potrebných lôžok, kyslíka alebo jednotiek intenzívnej starostlivosti.

  • Zdravotnícke zariadenia v Indii hlásia pod náporom covidových pacientov akútny nedostatok lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ako aj zásob kyslíka i liekov.
  • Krematóriá sú pre vysoký počet obetí nútené spopolňovať telá na tzv. pohrebných hraniciach.
  • Vo veľkých mestách úrady obmedzili pohyb na verejných priestranstvách.
  • Od začiatku pandémie India zaevidovala už viac ako 18 miliónov infikovaných a vyše 200.000 úmrtí.
  • Za posledných deväť dní pribudlo denne vyše 300.000 novoinfikovaných.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: TASR-AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This