Ortopedický magazín logo

Reklama

Indický variant koronavírusu evidujú v 17 štátoch. WHO v noci informovala o aktuálnej situácii

Indický variant koronavírusu evidujú v 17 štátoch

Príbuzní v špeciálnych ochranných odevoch sa objímajú počas spopoľňovania tela obete ochorenia COVID-19 v indickom meste Džammú v nedeľu 25. apríla 2021. Foto: TASR-AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v noci na stredu informovala, že tzv. indický variant nového koronavírusu evidujú už v minimálne 17 štátoch. Variant B.1.617 bol zistený vo viac ako 1200 genómových sekvenciách zozbieraných zo sveta. India zaznamenala už viac ako 200.000 úmrtí spojených s novým typom koronavírusu. Za ostatných 24 hodín tam prvýkrát pribudlo viac než 3000 úmrtí. Svetové mocnosti posielajú do Indie pomoc.

Indický variant koronavírusu evidujú v 17 štátoch

„Väčšina analyzovaných vzoriek v (medzinárodnej) databáze GISAID pochádza z Indie, Británie, USA a Singapuru,“ uviedla WHO podľa agentúry AFP vo svojej týždennej aktualizácii pandemickej situácie.

V posledných dňoch sa o tomto variante hovorí aj vo viacerých európskych krajinách, napríklad v Belgicku, Švajčiarsku, Grécku či Taliansku.

WHO ešte v pondelok informovala, že tento variant zatiaľ neklasifikovala ako znepokojujúci, ale len ako „hodný pozornosti“. Hovorkyňa WHO súčasne uviedla, že v tomto čase ešte nie je jasné, do akej miery je zodpovedný za rýchly nárast počtu nakazených v Indii zaznamenaný v uplynulých týždňoch.

Agentúra AFP konštatovala, že ak by WHO priradila indickému variantu atribút, že „vyvoláva znepokojenie“, mohlo by to znamenať, že je nebezpečnejší ako iné, a to tým, že sa prejavuje vyššou nákazlivosťou, smrtnosťou i schopnosťou odolať vakcínam proti ochoreniu COVID-19.
Podľa WHO prudký nárast počtu informovaných v Indii môže mať aj iné vysvetlenie. Napríklad rizikové správanie sa ľudí, ktorí nedodržiavajú zdravotné obmedzenia, či konanie masových zhromaždení.

Situácia v Indii

Od začiatku pandémie krajina eviduje približne 18 miliónov infikovaných. Zdravotnícke zariadenia v Indii hlásia pod náporom covidových pacientov akútny nedostatok lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Rovnako zásob kyslíka i liekov. Počet obetí epidémie neustále stúpa a v Naí Dillí úrady pristupujú k masovým kremáciám tiel, ktoré sa hromadia v preplnených nemocničných márniciach. Mnoho indických zväzových štátov upozorňuje, že nemá dostatočné zásoby vakcín.  Odborníci vyzývajú ústrednú vládu, aby v súvislosti s očkovaním uprednostnila zraniteľné skupiny a ťažko postihnuté oblasti.

Do krajiny začala prichádzať prisľúbená pomoc zo zahraničia. Ako prvá dorazila v utorok zásielka z Británie. Spojené štáty USA podľa vyhlásenia poskytnú Indii celú škálu naliehavej pomoci vrátane dodávok kyslíka, liekov a ďalšieho vybavenia.

V Indii začali zaznievať kritické hlasy na adresu Washingtonu, že má nadbytok vakcín a nechce sa o ne podeliť. Hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci v nedeľu povedal, že USA zvážia zaslanie nadbytku vakcín od spoločnosti AstraZeneca do Indie. Spojené štáty majú približne 30 miliónov dávok tejto vakcíny, ktorá však ešte nebola schválená na použitie.

Redakcia, zdroj: TASR, AP

Foto: TASR-AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This