Ortopedický magazín logo

Reklama

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je proti pracovnej povinnosti mimo núdzový stav

proti pracovnej povinnosti mimo núdzový stav

Foto: ilustračné, Envato Elements

Ukladať pracovnú povinnosť mimo núdzový stav pokladá Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek za nešťastné riešenie. Podľa nej spôsobí ďalší odchod zdravotníckych pracovníkov, najmä sestier zo systému. Podľa komory  sme od 1.1.2021 prišli aj vďaka fyzickému a psychickému preťaženiu o ďalších 600 sestier. Okrem toho, doručenie príkazov na pracovnú povinnosť bolo podľa SK SaPA realizované spôsobom, ktorý nezodpovedá úcte a rešpektu voči sestrám, ktoré tak urgentne potrebujeme a ktoré nasadzujú vlastné zdravie a životy v boji s pandémiou.

Pre formu, akou okresný úrad doručoval spomínané príkazy riešila Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek niekoľko podnetov od sestier. Podľa komory išlo aj v núdzovom stave išlo o extrém a obmedzenie slobôd zdravotníkov.

,,Možno sa teraz situácia z časti stabilizuje a samotný núdzový stav je len špecifickou situáciou v konkrétnom časovom období. Ukladať však pracovnú povinnosť mimo núdzový stav pokladáme za nešťastné riešenie, ktoré spôsobí ďalší odchod zdravotníckych pracovníkov, najmä sestier zo systému,“ uvádza sa v tlačovej správe SK SaPA

Od 1.1.2021 sme podľa komory prišli aj vďaka fyzickému a psychickému preťaženiu o ďalších 600 sestier. Ak tomu zrátame sestry, ktoré majú pozastavenú registráciu ide o hrozivé číslo 979.

Proti pracovnej povinnosti mimo núdzový stav

,,Zaväzovať ich touto formou, presúvať ich z ambulancií do nemocníc, príp. z nemocníc do nemocníc je forma motivácie, ktorá nás ma stabilizovať v systéme zdravotníctva na Slovensku? Predstavitelia štátu si zjavne stále neuvedomujú, koľko sestier nám zo systému odchádza a základné riešenie, ktorým je úprava miezd neriešia. Dennodenne nám dokazujú, že ak by jedného dňa pandémia skončila, ostali by sme v zabudnutí a problémy by sa len presúvali, bagatelizovali a hlavne neriešili. Toto sme tu mali roky pred pandémiou. Sestry a pôrodné asistentky žiadajú tie riešenia, ktoré samé navrhli.

Vlastný návrh úprav vraj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pred časom doručila kompetentným.

Zdroj: SK SaPA

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This